Dzień kolorowej skarpetki

21.03 obchodzimy nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale również Światowy Dzień Zespołu Downa.

To nie jest przypadkowa data – osoby z tą chorobą właśnie w 21 parze chromosomów mają trzy chromosomy, zamiast dwóch.
To Święto jest znane również jako Dzień Kolorowych Skarpetek.

Z tej okazji w Naszej Szkole planowana była akcja uświadamiająca problem niepełnosprawności intelektualnej oraz promująca tolerancję wobec osób nią dotkniętych. Niestety w związku obecnym zawieszeniem zajęć w szkołach, akcja ta nie mogła się odbyć w zaplanowany przez nas sposób.

Dlatego bardzo prosimy Was, Drodzy Rodzice o nakreślenie swoim dzieciom, że w pierwszy dzień wiosny obchodzimy również inne święto.
Prosimy o krótkie wyjaśnienie/przypomnienie dzieciom czym są niepełnosprawności intelektualne. Uczulmy dzieci na to, że niepełnosprawność to nie tylko widoczny jej obraz jak np. konieczność poruszania się na wózku inwalidzkim czy poruszanie się o lasce z przyczyn braku widzenia, niepełnosprawność może być również na pierwszy rzut oka niedostrzegalna.

Zachęcamy aby w ten dzień na znak solidarności z chorymi założyć kolorowe skarpetki w różnych, wesołych kolorach.
Skarpetki mogą być w paski, w kropki, długie lub krótkie, mogą być z różnych, niepasujących do siebie par. Im dziwniej, tym lepiej, bo wyglądając nieco odmiennie wysyłamy sygnał, że akceptujemy odmienność osób z zespołem Downa oraz innych osób dotkniętych niepełnosprawnością intelektualną.
Charakter tego gestu jest wesoły i przyjazny!
Zachęcamy do tego gestu nie tylko uczniów, ale również Was – Rodziców.

TEGOROCZNĄ WIOSNĘ POWITAJMY KOLORAMI !