Nauka w domu

Jak zorganizować warunki do nauki w domu?

Jak motywować dzieci do systematycznego uczenia się poza szkołą?

Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w sieci?

Jak zorganizować warunki do nauki w domu?

 1. Ustalcie razem z dzieckiem, że nauka w domu jest tak samo ważna jak w szkole i muszą co do czasu i miejsca jej organizacji być ustalone jasne zasady.
 2. Zadbaj o stałe miejsce pracy dla dziecka – własny pokój lub własne biurko. Jeśli w domu jest więcej niż jedno dziecko, ustal rotacyjne godziny korzystania z przestrzeni do nauki.
 3. Dostosuj wysokość biurka oraz krzesła do wzrostu dziecka.
 • Odległość ekranu od użytkownika powinna wynosić około 70 centymetrów,
 • Każdy ekran/monitor ma opcje regulowania jasności.
  Warto z niej skorzystać i dostosować do potrzeb i aktualnych warunków otoczenia.
 1. Wspólnie z dzieckiem zadbaj o porządek na biurku. Pamiętaj o tym, że bałagan nie jest sprzymierzeńcem koncentracji.
 2. Zadbaj o odpowiednią temperaturę w miejscu, w którym uczy się dziecko (optymalna to 20 – 21 stopni Celsjusza) oraz pamiętaj o regularnym wietrzeniu pomieszczenia.
 3. Zanim dziecko przystąpi do nauki koniecznie należy wyłączyć telewizor, radio, zamknąć drzwi do pokoju.
 4. Tak jak podczas pobytu w szkole lekcje oddzielone są od siebie przerwami, tak samo w domu uczeń powinien co jakiś czas robić sobie przerwę, wstać, porozciągać się, napić się.
 5. Zwróć uwagę dziecku na higienę przy pracy – po przekąsce, wizycie w toalecie -porządne mycie rąk.

Jak motywować dzieci do systematycznego uczenia się poza szkołą?

 1. Porozmawiaj z dzieckiem o obecnej sytuacji podkreślając, że czas zamknięcia szkół nie jest czasem wolnym od nauki. Do lekcji zdalnych z pewnością trzeba będzie przywyknąć, niemniej są one równie ważne, co zajęcia prowadzone w salach lekcyjnych.
 2. Staraj się wspierać dziecko w działaniu, ale unikaj wyręczania go. Nie przeszkadzaj dziecku gdy wykonuje prace domowe i pozwól mu popełniać błędy, które w ramach sprawdzenia możecie wspólnie skorygować. Podawanie dziecku gotowych rozwiązań zaburza jego poczucie sprawczości i zdolność do samodzielnego podejmowania decyzji.
 3. Skupiaj się na osiąganych przez dziecko sukcesach, nie na brakach. Unikaj jednak przesadnego, niewspółmiernego do wysiłku chwalenia.
 4. Jeżeli Twoje dziecko ma opory przed korzystaniem z aplikacji, portali e-learnigowych lub przychodzi mu to z trudem, przedstaw mu adekwatny przykład ze swojego życia i naucz dziecko traktować naukę jak wyzwanie. Pokaż mu, jak wartościowe jest zdobywanie nowych doświadczeń i pokonywanie strachu przed rzeczami, których się nigdy wcześniej nie robiło.
 5. Daj dziecku dobry przykład – sięgnij po książkę, wspólnie z dzieckiem obejrzyj program naukowy i pokaż mu, że zdobywanie wiedzy to proces długofalowy, który nie kończy się na szkole.
 6. Okazuj życzliwe zainteresowanie sprawami szkolnymi dziecka, rozmawiajcie wspólnie o trudnościach i radościach, jakie niesie ze sobą nauka.

Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w sieci?

 1. Ustal z dzieckiem konkretne zasady korzystania z Internetu i dbaj o ich egzekwowanie.
 2. Korzystaj ze specjalnych wtyczek i dodatków do przeglądarek filtrujących oraz blokujących niepożądane serwisy.
 3. Nie zapominaj o bieżącym aktualizowaniu oprogramowania oraz programów antywirusowych.
 4. Pamiętaj o możliwości zakupu programu, służącego do kontroli rodzicielskiej. Programy tego typu pozwalają nie tylko filtrować treści dostępne w Internecie, ale także kontrolować czas i aktywność dziecka online.
 5. Porozmawiaj z dzieckiem na temat prywatności w sieci, zwłaszcza, jeśli Twoje dziecko korzysta z portali społecznościowych.
 6. W miarę możliwości poznawaj Internet razem z dzieckiem, pokazując mu bezpieczne oraz wartościowe zasoby.
 7. Pamiętaj, że oprócz wielu pożytecznych informacji Internet jest również pełen treści szkodliwych(pornografia, treści prezentujące przemoc i okrucieństwo, treści promujące zachowania autodestrukcyjne lub dyskryminacyjne), które mogą mieć negatywny wpływ na rozwój i psychikę dzieci i młodzieży. Dzieci mogą na nie trafiać celowo lub przypadkowo, np. poprzez mylne wyniki wyszukiwania, spam czy reklamę.

Przypominamy także o bezpłatnej infolinii dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci: 800 100 100

Przydatne strony: