Jak dobrze przeżyć Wielkanoc w czasie epidemii?

Szanowni Państwo,

zbliżają się Święta Zmartwychwstania Pańskiego. Dla większości z Nas jest to zwykle czas rodzinnych spotkań. W tym roku dla dobra swojego i swoich bliskich musimy zrezygnować z tych spotkań i zostać w domu.  Najbliższe Święta na pewno będą inne, ale możemy dołożyć starań, by mimo trudności były wyjątkowe i piękne.

Wielu dzieciom pewnie będzie bardzo trudno pogodzić się z tym, że nie mogą iść poświęcić pokarmów, „polać się” z kolegami w śmigus dyngus czy po prostu spotkać się np. z dziadkami. Zadzwońmy do bliskich razem z dziećmi, włączmy je do rozmowy. Jeśli mają Państwo możliwość, warto skorzystać z urządzeń i aplikacji, które dają możliwość rozmowy video.

Z pewnością wiele obrzędów świątecznych będziemy musieli zmienić lub z nich zrezygnować. Jeśli jednak są tradycje, które mimo sytuacji związanej z epidemią mogą Państwo zachować, to na pewno warto tak zrobić.  Będzie to cenne dla dzieci, zwiększy poczucie bezpieczeństwa i radości ze Świąt. Pozwólmy dzieciom pomalować pisanki mimo tego, że nie będziemy ich eksponować w kościele, wręczmy drobne świąteczne upominki– jeśli nie mają Państwo ogródka to można je schować pośród kuchennych rekwizytów czy w szufladzie z bielizną, aby dziecko miało frajdę z poszukiwań. Warto przyozdobić dom zachowanymi z poprzednich lat futrzanymi kurczaczkami, drewnianymi jajkami itp.-pokażmy dzieciom, że to nie tylko ze względu na gości robimy takie rzeczy, ale również w celu wytworzenia specyficznej, świątecznej atmosfery.

Przez konieczność kwarantanny dni zlewają się ze sobą, czasem nawet trudno odpowiedzieć „czy dziś środa czy czwartek?” Dla większości dzieci dni stają się bardzo schematyczne, powtarzalne, nudne. Sprawmy, aby dwa dni Świąt były dla dzieci zdecydowanie inne niż wszystkie pozostałe w tym miesiącu.

Zachowujmy się tak, jakby mieli odwiedzić nas długo oczekiwani goście: posprzątajmy dom, pościelmy łóżka w świąteczny poranek, upieczmy pyszne ciasto, ubierzmy się elegancko. Przez te dwa dni nie nadrabiajmy szkolnych ani zawodowych zaległości.

Wyłączmy kanały informacyjne i wszelkie telewizyjne wiadomości. Nie śledźcie cały dzień programów poruszających tematy związane z epidemią. Może w czasie Świąt wiadomości odczytane z dala od dziecka i jedynie raz dziennie wystarczą? Warto wspólnie zobaczyć jakiś film, bajkę, płytę z wesela Cioci- coś co połączy i rozbawi całą rodzinę. Może dawno niewidziany Shrek?

W tym tak trudnym czasie postarajmy się znaleźć jakieś pozytywy. Teraz jak nigdy wcześniej, wiele z Państwa ma możliwość poświęcić czas sobie i swoim dzieciom. Atmosfera Świąt niech sprzyja zacieśnianiu więzi z dziećmi, niech sprzyja wspólnym rozmowom i rozrywkom. Zapytajmy dziecko „co oglądasz na tym YouTube?” „Na czym polega ta gra?” Niech pokaże, wytłumaczy. Mimo, że krytyczna uwaga będzie się cisnąć na usta 😉 – powstrzymajcie się, powiedzcie „aha, rozumiem”. Uwierzcie-zdziwi się Waszym zainteresowaniem. Nieocenione będą też gry planszowe albo również dawno zapomniane kółko – krzyżyk, państwa – miasta, statki…
Przekonajmy się, że najważniejsze to być, a nie mieć. Przekonajmy się, że Święta nie wymagają biegania po sklepach i skupiania się na stronie materialnej.

Najważniejsze, abyśmy po tym kryzysie spotkali się wszyscy i zdrowi. Chrońmy siebie i najbliższych i ZOSTAŃMY W DOMU.

Gdyby zabrakło Państwu pomysłów poniżej przesyłamy kilka przydatnych stron:

  1. Można za darmo w Internecie zwiedzać muzea:
    https://kukulturze.pl/utknales-w-domu-te-12-slynnych-muzeow-oferuje-wirtualne-spacery albo Centrum Nauki Kopernik http://www.kopernik.org.pl/kopernikwdomu/kopernik-wirtualnie/
  2. Na stronach teatrów za darmo albo za niewielkie pieniądze można obejrzeć spektakle dla dzieci, m.in.: http://vod.teatrwielki.pl/bajko-gdzie-jestes/ , naszemiasto.pl/10-najlepszych-spektakli-do-obejrzenia-za-darmo-w-sieci/ar/c13-7599369.
  3. Na stronie pap.pl, popularyzatorzy i naukowcy cały tydzień przybliżają dzieciom i młodzieży wiele ciekawych tematów.

Życzymy zdrowych i spokojnych Świąt.