Projekt partnerski „Pocztówka”

W tym roku szkolnym wybrane klasy drugie i trzecie uczestniczyły w projekcie „Pocztówka”, który był realizowany w ramach współpracy szkół z miast partnerskich Pszczyna – Wałbrzych.

Nasza szkoła nawiązała współpracę z uczniami i nauczycielami z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 15 im. Jana Kochanowskiego w Wałbrzychu. Celem projektu było poznanie historii miast i jego zabytków, nawiązanie nowych znajomości, wymiana doświadczeń, zwiększenie wiedzy na temat historii, poznanie tradycji oraz atrakcji turystycznych miasta partnerskiego. W ramach projektu, do którego przybliżyła nas postać księżnej Daisy, zaplanowano wymianę korespondencyjną pomiędzy szkołami, która trwała od września do maja. Projekt rozpoczął się od wykonania klasowego zdjęcia na tle znanego miejsca w swoim mieście, z którym dzieci chciały zapoznać nowych kolegów. Każda klasa wybrała jedno zdjęcie, które zostało wywołane w formacie A3. W efekcie z fotografii podzielonej na 8 części, zostały utworzone puzzle. Co miesiąc uczniowie wysyłali do zaprzyjaźnionej klasy jedną część puzzli wraz z listem opisującym ciekawe miejsca w swoim regionie, dzielili się wrażeniami, opisywali swoje historie. Uczniowie chętnie pisali listy, niejednokrotnie dołączając swoje rysunki, czy śląc życzenia świąteczne. To był bardzo miły i twórczy czas dla nas wszystkich. Nauczyliśmy się pisać i wysyłać listy drogą tradycyjną. Odczuliśmy również to, że przyjaźń na odległość jest możliwa. Nawet trudny czas związany z pandemią nie przeszkodził nam w realizacji projektu. W trakcie nauki zdalnej wysyłaliśmy listy i rysunki z pomocą poczty elektronicznej. Cieszymy się, że nasze miasta są bardzo atrakcyjnie nie tylko pod względem geograficznym, ale też historycznym i kulturowym. Każdy z nas chętnie odwiedzi miasto swoich koleżanek i kolegów, by zobaczyć opisane miejsca i poznać siebie na żywo.

K.D.