Niezwykła lekcja historii

W dniu 8 grudnia 2022 roku odbyła się w naszej szkole niezwykła lekcja historii zorganizowana przez panią Marię Zuber we współpracy z Agencją Artystyczną „Pan Michał”. W odległe czasy zaprosił nas artysta i pasjonat historii pan Michał Rychlicki. Uczniowie klas 5, 6 i 7 wzięli udział w zajęciach pt „Szable w dłoń” i przenieśli się
w czasy XVI i XVII – wiecznej Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Uczestnicy pokazu poznali siedemnastowieczne stroje szlacheckie i zwiedzili szlacheckie majątki. Razem
z panem Michałem wyruszyli na wojnę tłumiąc kozackie bunty na Zaporożu i walcząc
z armią szwedzkiego króla Karola Gustawa. Uczniowie poznali również uzbrojenie i siłę polskiej husarii, która na przełomie XVI i XVII wieku, stała się główną siłą polskiej armii, a w późniejszych czasach postrachem pól bitewnych Europy. Pokaz cieszył się niepowtarzalną atmosferą, niezwykle bogatą treścią historyczną oraz wieloma akcentami humorystycznymi. Uczniowie mieli okazję przymierzyć stroje z dawnych epoki, a także spróbować swoich sił walcząc replikami dawnego oręża. Zajęcia były wspaniałą lekcją historii, ale również pouczającą lekcją patriotyzmu.