Biblioteka

26.06.2020

25.06.2020

A dziś słoneczne opowiadanie – „Upominanie Słońca”  autorstwa Wojtka Wróblewskiego. A dla miłośników prac plastycznych, dla których tworzenie to przyjemność – kilka propozycji słonecznych prac plastycznych:

  1. Słoneczna kartka
  2. Słoneczko z papierowego talerzyka z tęczą
  3. Słońce z tęczą i chmurami z płatków kosmetycznych

ET.

24.06.2020

Zachęcam do przeczytania opowiadania Beatrix Potter „Dwie niegrzeczne myszy”. A dla ochotników prac plastycznych mam propozycję wykonania uroczej myszki-pacynki na palec – https://pl.pinterest.com/pin/914862400122253/

ET.

23.06.2020

Chrząszcz brzmi w trzcinie w Szczebrzeszynie,
W szczękach chrząszcza trzeszczy miąższ,
Czcza szczypawka czka w Szczecinie,
Chrząszcza szczudłem przechrzcił wąż,
Strząsa skrzydła z dżdżu,
A trzmiel w puszczy, tuż przy Pszczynie,
Straszny wszczyna szum.

/Czesław Kruszewski/

Kto nie zna słynnego wiersza z trudnościami językowymi. Po więcej łamańców językowych zapraszam na stronę : https://czasdzieci.pl/czytanki/id,469b1d-pchla.html

ET.

22.06.2020

Tato, czy już lato ? – B. Szelągowska

Powiedz, proszę! Powiedz tato
po czym można poznać lato?
Skąd na przykład wiadomo, że już się zaczyna?
Po prostu:
Po słodkich malinach;
Po bitej śmietanie z truskawkami;
Po kompocie z wiśniami;
Po życie, które na polach dojrzewa;
Po letnich ulewach;

 

Dalsza część wiersza(…)

a z czym Wam się kojarzą lato i wakacje ?;-)

ET.

19.06.2020

Klara i Tygrysek  – Karin Sterjnholm – zachęcam do czytania

ET.

15.06.2020

Dziś na wesoło – zapraszam do wysłuchania zabawnego słuchowiska – „Opowiadania do chichotania” Renaty PIątkowskiej

A dla Supełkowiczów:

Lody DIY : https://www.youtube.com/watch?v=mtz5eNtyvgA

ET.

10.06.2020

Dziś zachęcam w odwiedziny do domku dla lalek. Nie byle jakie odwiedziny, bo czytelnicze. W gościnę zapraszają dwie niegrzeczne myszki – Wścibek i Gryzikruszka.. poczytajcie sami co te niesforne, maleńkie gryzonie napsociły…

https://basn.pl/bajki/niegrzeczne-myszy/

ET.

09 .06.2020

Dziś serdecznie zapraszam na historyjkę z dreszczykiem. Opowiadanie STRACH.
A czego Wy się obawiacie? Łatwo wpadacie w szpony strachu czy jesteście raczej odważni? zachęcam do rozmyślań…

ET.

08.06.2020

Dziś zachęcam do przeczytania wiersza ORKIESTRA, a następnie do wykonania własnych instrumentów:

A dla SUPEŁKOWICZÓW dziś proponuję

Wykonanie MIKROFONU, potrzebne Wam będą: rolki po papierze toaletowym,taśma klejącą (ozdobna lub izolacyjna),papier do pieczenia (mały kawałek), gumka recepturka

ET.

 

05.06.2020

Na straganie w dzień targowy
Takie słyszy się rozmowy:

„Może pan się o mnie oprze,
Pan tak więdnie, panie koprze”.

„Cóż się dziwić, mój szczypiorku,
Leżę tutaj już od wtorku!”

Rzecze na to kalarepka:
„Spójrz na rzepę – ta jest krzepka!”

(…) doczytać pozostałą część wiersza można na stronie : http://wiersze.juniora.pl/brzechwa/brzechwa_n01.html

a dodatkowo zachęcam do wykonania własnych kukiełek i zabawy w kukiełkowy teatr z wykorzystaniem wiersza Jana Brzechwy. Powodzenia. Poniżej kilka grafik, które ułatwią Wam zadanie.

Kukły i kukiełki

ET.

02.06.2020

Dziś zachęcam do przeczytania opowiadania „Wyprawa po czereśnie”, a następnie dla ochotników – breloczek czereśnie do wykonania z włóczki. Powodzenia!

ET.

01.06.2020

 

Wszystkim dzieciom życzę dziś nieschodzącego uśmiechu, radości, wymarzonych prezentów i spełnienia wszystkich marzeń i życzeń.

A dla lubiących zagadki i łamigłówki

 

ET.

 

 

 

29.05.2020

Dziś zapraszam do przeczytania historii z dziejów Wróżki Zębuszki. Jak pisze autor  – pierwsze opowiadanie dla dzieci z serii krótkich bajek motywacyjnych. Bajka motywująca dziecko do wiary we własne siły i marzenia. Czytanka ukazuje sytuacje, z którymi dziecko może spotkać się w codziennym życiu. Opowiadanie daje dziecku do myślenia i motywuje je do działania, aby miało odwagę walczyć o swoje przekonania.

„Tajemnicze zniknięcie Wróżki Zębuszki”.

ET.

28.05.2020

W Pacanowie kozy kują! Zapewne część Was po przeczytaniu poprzedniego zdania od razu pomyślała o Koziołku Matołku. I słusznie. Dziś zachęcam do przeczytania Drugiej księgi przygód Koziołka Matołka – humorystycznej, wierszowanej historyjki napisanej przez Kornela Makuszyńskiego. Historia opowiada przygody sympatycznego Koziołka Matołka.

A dla chętnych – wydrukujcie lub odrysujcie kontur koziołka i wypełnijcie Jego czerwone spodenki dowolną techniką – pomalujcie farbami, wyklejcie plasteliną, lub metodą wydzieranki. Co kto lubi. Powodzenia.

ET.

27.05.2020

W nawiązaniu do wczorajszego święta dziś zapraszam do przeczytania opowiadania „Laurka dla mamy” A może chcecie podzielić się swoją laurką wykonaną dla mamy? A może macie ochptę napisać własne opowiadanie?

Wyniki swojej pracy możecie podesłać na maila : elzbieta.tutas@gmail.com

ET.

26.05.2020

Jeśli jeszcze nie zdążyliście zrobić mamie okolicznościowej kartki, to jest to ostatni moment! Z okazji dzisiejszego Dnia Mamy proponuję kartkę w kształcie tulipana

https://tipy.interia.pl/artykul_3558,jak-zrobic-kartke-w-ksztalcie-tulipana,3.html

A tutaj przykładowa strona z życzeniami.

ET.

25.05.2020

Z okazji jutrzejszego Święta Mam dziś proponuję wykonanie kartki okolicdznościowej. Potrzebne będą kolorowe kartki… i wasze ręce! do dzieła.

WZÓR KARTKI DO WYKONANIA To taka „zatrzymana chwila” więc z pewnością rozczuli mamę.

Dla ochotników podrzucam pomysł upominku z masy solnej – wycinacie kształt, zamieszczacie swoje zdjęcie, malujecie, ozdabiacie… i gotowe!

A dla SUPEŁKOWICZÓW

podsyłam dodatkowo propozycję wykonania IGIELNIKA dla mamy. To przydatny i uroczy gadżet w przyborach do szycia. Powodzenia.

ET.

22.05.2020 Dzień Praw Zwierząt

Przede wszystkim zapraszam do przeczytania popularnych i ponadczasowych wierszy Brzechwy ZOO. Kto nie zna „Rudy ojciec, rudy dziadek, Rudy ogon – to mój spadek, (…)”, czy „Dzik jest dziki, dzik jest zły, Dzik ma bardzo ostre kły.(…)” a wierszy tych jest naprawdę sporo…

Dodatkowo zachęcam do wirtualnego spaceru po warszawskim ZOO oraz do wirtualnego zwiedzenia wrocławskiego Afrykarium.

ET.

21.05.05

Sezon na letnie owoce zbliża się wielkimi krokami. Już teraz arbuzy są słodkie, soczyste i smakują…po prostu latem. Dziś zachęcam do przeczytania dość krótkiej bajki „Złoty arbuz”. Jest to stara opowieść dla dzieci, gdzie dobro i uczciwa praca popłaca, a zło i skąpstwo zostaje ukarane.

A dla ochotników smaczna…praca plastyczna. Arbuz z talerzyka papierowego, bądź wyciętego koła z papieru. Powodzenia!

ET.

20.05

Wykałaczka + kawałek papieru/kartonika, do tego plaster lub taśma klejąca i gotowe! To szybki i prosty sposób na świetną zabawę w teatr cieni. Dokładniejsze instrukcje i więcej informacji TUTAJ.

A dla tych, którzy nie mają ochoty na działanie plastyczne polecam rozrywkę mniej angażującą, choć równie przyjemną – słuchowisko.Psotny duszek w starym dworze. Powóz konny z rodzicami Stefka, Hali i Jurka wyruszył spod Starego Dworu pozostawiając ich pod opieką służby. Jak się szybko okazało… w domu był ktoś jeszcze! Psotne duchy- przyjaciele sów, które od wieków zamieszkiwały Stary Dwór i szkodziły jego domownikom. Stefek, Hala i Jurek łatwo się jednak nie poddadzą!

Lektor: Agnieszka Fajlhauer

ET.

19.05

Babcia Rabuś” jest fenomenem brytyjskiej literatury dziecięcej. Została przetłumaczona na 27 języków, a na liście bestsellerów zajmowała pierwsze miejsce dłużej niż jeden z tomów cyklu o Harrym Potterze. Początkowo znudzony graniem w Scrabble i degustowaniem zupy kapuścianej chłopiec przestaje się nudzić, gdy okazuje się, że w metalowej puszce na półce znajduje się skarb…

A dla ochotników praca plastyczna – przestrzenne, papierowe figury babci i dziadka… Można komuś podarować, albo stworzyć do zabawy, czy postawić jako ozdobę. Przyjemnej zabawy!

ET.

18.05

Zapraszam do wysłuchania opowieści „Droga do szczęścia„. Jerzyk marzy o szczęściu… o wędrówce w nieznane! Kiedy przyjdzie mu zmierzyć się z niespodziewaną przygodą będzie miał szansę odkryć, że poszukiwane przez niego szczęście miał pod nosem przez cały ten czas. Lektor: Agata Gawrońska-Bauman.

A dla Supełkowiczów proponuję wykonanie ozdobnej ramki na zdjęcie.. czy ilustrację do wysłuchanej bajki. W linkach poniżej kilka pomysłów, choć jeśli macie swój własny, to po prostu działajcie w zgodzie z własną wyobraźnią.

Ramka zrobiona przy użyciu szpatułek lekarskich (patyczków po lodach) inny pomysł również z wykorzystaniem patyczków dostępny TUTAJ .

Ramka z płyt CD

Ramka z pomponów

Ramka ze zwiniętych pasków papieru – techniką Quilling

Ramka z muszelkami 

Ramka z cekinów

Myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie, powodzenia

ET.

15.05

Dziś zachęcam do przeczytania różnych wierszy dla dzieci, a dla ochotników – wykonanie ilustracji do przeczytanego wiersza. Wiersze dostępne na stronie wesolyprzedszkolak.pl, w linku poniżej:

http://www.wesolyprzedszkolak.pl/index.php/wiersze

Jeśli macie ochotę się podzielić swoimi pracami, to proszę podesłać na maila :elzbieta.tuas@gmail.com

ET.

14.05 Makuszyński

Prozaik, poeta, felietonista, krytyk teatralny i publicysta, członek Polskiej Akademii Literatury, przed drugą wojną światową jeden z najpoczytniejszych pisarzy, autor cyklu książek dla dzieci – o Koziołku Matołku i o małpce Fiki-Miki oraz dla młodzieży – „Szatan z siódmej klasy” i „Szaleństwa panny Ewy”. Więcej o autorze TUTAJ.

Fragment Szatan z siódmej klasy. Czyta Wojciech Malajkat.

ET.

13.05.2020

Dziś prezentuję propozycje polskich książek dla dzieci – sklasyfikowanych według wieku czytelnika. Prezentację wykonała p.Anna Jachim.

Polskie Książki dla dzieci.

A jaka jest Wasza ulubiona książka? O której pomyśleliście jako pierwszej? I za co tak naprawdę ją tak lubicie? Chętnie wracacie do już przeczytanych książek? Co jest dla Was ważne w wyborze książki ? Zostawiam pod rozwagę.

ET.

12.05.2020 Janina Porazińska

Tym razem  zapraszam do bliższego poznania kolejnej sylwetki wybitnej polskiej poetki i prozaiczki. Spod jej pióra wyszły szeroko znane tytuły-  jak „Szewczyk Dratewka” czy „Pamiętnik Czarnego Noska”. Zachęcam jednak do przeczytania ogrom równie wartościowye choć mniej znanye dzieła… Ale o tym w prezentacji dostępnej na stronie Szkoły Podstawowej w Piotrkowicach…

PREZENTACJA O JANINIE PORAZIŃSKIEJ

ET.

11.05.2020 Stanisław Jachowicz

Poeta piszący dla dzieci (w XIX wieku). Pomimo upływu wielu lat jego poezja jest wciąż aktualna i chętnie czytana dzieciom przez rodziców, opiekunów i nauczycieli. Poeta potrafił zrozumieć dzieci i ich sposób widzenia świata. W swoich wierszach dla zilustrowania fabuły używał konkretnych przykładów, przekazywał je naturalnym, codziennym językiem. Wierszyki poety zawierają morały, które promują surowe ideały wychowawcze: pracowitość, posłuszeństwo, oszczędność, uczciwość i solidności, dobroć dla ludzi i zwierząt. Więcej o życiorysie poety w linku poniżej.

https://poezja.org/wz/Jachowicz_Stanis%C5%82aw/

Twórczość poety dostępna na stronie: http://wierszykidladzieci.pl/jachowicz/

A DLA SUPEŁKOWICZÓW

Dziś proponuję wykonanie zwierzaka z rolki po papierze toaletowym. Jeśli lubicie wykonywać własne pomysły, to do dzieła, a jeśli lubicie się zainspirować, to zapraszam do filmu, z kilkoma propozycjami : https://www.youtube.com/watch?v=JOU-Z38CaQ8

Tutaj dodatkowy link : https://www.youtube.com/watch?v=JOU-Z38CaQ8

08.05.2020 Władysław Bełza

Władysław Bełza nazywany jest poetą małych Polaków. Pisał on opowiadania, gawędy i wiersze dla dzieci najczęściej o tematyce patriotycznej. Z jego wielkiego dorobku znany jest właściwie tylko jeden wiersz, napisany w 1900 roku „Katechizm polskiego dziecka”. Za to od kilku pokoleń zna go na pamięć niemal każdy „Polak mały”. Już dzieci w przedszkolach potrafią wyrecytować: „Kto ty jesteś? Polak mały. Jaki znak twój? Orzeł biały.”

Wybrana twórczość:

Więcej o autorze na stronie poezja.org

ET.

07.05.2020 Maria Konopnicka

Napisała piękne wiersze dla najmłodszych. W swoich wierszykach odkrywa przed dziećmi świat wiejskiej przyrody, lasy, w których żyją dzikie zwierzęta. Dzieci za sprawą jej wierszy spotykają bociana, jaskółki, żaby, zające, poznają uroki czterech pór roku oraz piękno otaczającej przyrody. Wierszyki Marii Konopnickiej pamięta się przez całe życie, a gdy na świecie pojawią się własne dzieci, czyta się im jej twórczość z przyjemnością. Życiorys autorki dostępny TUTAJ.

Przykładowa Twórczość:

ET.

06.05.2020 Jan Brzechwa

Jan Brzechwa, właściwie Jan Wiktor Lesman, urodził się w 1898 w Żmerynce, zmarł 1966 w Warszawie. Do literatury przeszedł głównie jako autor utworów dla dzieci. Przyniosły mu ogromną popularność i zdobyły wielu naśladowców. Więcej o autorze na stronie culture.pl

WYBRANA TWÓRCZOŚĆ:

ET.

05.05.2020 Julian Tuwim

Julian Tuwim (ur. 13 września 1894 w Łodzi, zm. 27 grudnia 1953 w Zakopanem) – polski poeta żydowskiego pochodzenia, pisarz, autor skeczy, librett operetkowych i tekstów piosenek; jeden z najpopularniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego. Pisarz wybitny – nie tylko znanych wierszy dla dzieci.
Więcej o Tuwimie na stronie culture.pl oraz poezja.org.

Wiersze Juliana Tuwima dla dzieci

ET.

04.05.2020 Ewa Szelburg-Zarembina

Wiersze Ewy Szelburg-Zarembiny zna chyba każdy, kto skończył pierwsze lata podstawówki. Można uznać, że to klasyka choć dzisiaj raczej zapomniana… Trudno się dziwić, na rynku pojawiło się przecież tyle zabawnych, ciekawych i – przede wszystkim – nowocześniejszych bajki dla najmłodszych. Z pewnością znacie „Idzie niebo ciemną nocą” czy „A a a Kotki dwa” zachęcam jednak do poznania bliżej samej autorki i jej twórczości.

Ewa Szelburg-Zarembina – życiorys  

Ewa Szalburg-Zarembina – nie tylko dla dzieci.

TWÓRCZOŚĆ:

„Bajka o Gęsi” – w wersji audio

„Idzie niebo ciemną nocą”

„Jesienne liście”

SUPEŁEK

Dla uczestników „Supełka” dziś proponuję wykorzystanie zalegających, przeczytanych gazet. Podarujcie im drugie życie tworząc kolaż. A czym on jest? Kolaż polega na tworzeniu własnej kompozycji, nowego dzieła artystycznego, przez łączenie fragmentów z różnych materiałów (głownie papieru, czasem tkanin, z dodatkiem mediów, fotografii itp.). Najbardziej charakterystyczym elementem kolażu są wycinki z gazet – napisy i obrazki, które zestawia się ze sobą w zaskakujący sposób. Korzysta on więc z gotowych, wcześniej istniejących elementów, łącząc je w nową całość.

PRZYKŁADOWE KOLAŻE

Choć wierzę, że chętnie stworzycie własne artystyczne wariacje.

ET.

30.04.2020 Dorota Gellner

Wczoraj przybliżyłam sylwetkę Wandy Chotomskiej, dziś przedstawiam Dorotę Gellner. Autorka wierszy, które są tradycyjne, melodyjne, urzekające prostotą, ciepłem, subtelnym poczuciem humoru. Autorka wielu książek dla dzieci, programów telewizyjnych, a nawet tekstów dziecięcych piosenek – „Zuzia-lalka nie duża” – dla przykładu.

Do posłuchania kilka wierszy w wersji audio:

* Szły raz myszy

* ZŁy humorek

* W ogródku

A dla lubiących czytać – wiersze w wersji tekstowej:

http://wierszykidladzieci.pl/gellner/

ET.


WYNIKI KONKURSÓW BIBLIOTECZNYCH


 

KLASY I-III 

KLASY IV-V

KLASY VI-VIII

SERDECZNIE GRATULUJEMY!

Z uwagi na obecną sytuację pamiątkowe dyplomy i nagrody zostaną wręczone              w terminie do końca roku szkolnego.


30.04.2020

TWOJA BIBLIOTECZKA

Nadal zachęcam do spędzania wolnego czasu z książką i czytania. W najbliższym czasie będzie trochę więcej czasu na czytanie. Zarezerwujcie sobie każdego dnia chwilę na czytanie. Wiecie, że czytanie zmniejsza poziom stresu? Rozwija także intelektualnie i poszerza zasób słownictwa (same zalety!).

Zamieszczam grafikę BIBLIOTECZKA. Uzupełnijcie ją (można przerysować albo wydrukować), można także narysować własną wersję. Być może kiedyś pochwalicie się nam osobiście co przeczytaliście. Będziemy czekać!

AP.


29.04.2020

Wanda Chotomska to jedna z najsłynniejszych polskich pisarek, która swą twórczość poświęciła niemal wyłącznie dzieciom. Więcej o życiorysie pisarki TUTAJ.

Polecam zajrzeć również w krótką prezentację dot. Wandy Chotomskiej.

Jeden z przykładowych wierszy W. Chotomskiej : „Spacer z psem” czytany przez Piotra Fronczewskiego. Wiersz do wysłuchania. A dla tych, którzy mają ochotę sami coś przeczytać: „Kurcze Blade”

ET.

_______________________________________________________________________

29.04.2020

Zapraszam na wycieczkę!

Dzisiaj udamy się w wirtualną wycieczkę do Waszyngtonu, gdzie zwiedzimy dwie biblioteki.

Na początek  BIBLIOTEKA KONGRESU. Następnie odwiedzimy  dział dziecięcy w Bibliotece Publicznej, po którym oprowadzi nas Pani Becky Camillus  wspólnie z małpką Bobo.

AP.


28.04.2020 Lubisz czytać? Do dzieła!

Dziś zapraszam w czytelniczą podróż z wybranym przez siebie elfem… Który z magicznych stworzeń do Was dziś przemawia?

  • Elf Trzęsiportek – Bał się wszystkiego. Na szczęście jego spryt i poczucie humoru pomogło mu wyjść z opresji…
  • Elf Leniuchello – Nigdy nie miał chęci do tego by zająć się czymś pożytecznym. Wolał leniuchować całymi dniami…
  • Elf Narzekajło – Zawsze marudził. Nic mu się nie podobało. Przygoda z zaginięciem listów od Mikołaja zmieniła jego podejście na zawsze…
  • Elfka Obrażella – Zbyt łatwo się na wszystkich obraża. Czy miłosne zauroczenie i konkurs magii odmienią Jej kapryśny charakter?
  • Elf Nieuczek – Nauka to nuda. Tak kiedyś myślał nieuczek.
  • Elf Mądrutek – Elfy mają dość już zimy i pod przywództwem najmądrzejszego elfa wyruszają na ratunek Wiosennej Królowej. Bajka dla miłośników zagadek.
  • Elf Złośliwek – Dogryzać, obrażać i chodzić naburmuszonym miał w zwyczaju Złośliwek. Kupiec Południwych Mórz jednak umiał sobie z nim poradzić.

Wszystkie opisy podlinkowanych bajek pochodzą ze strony elfibajka.pl

Zachęcam do czytania elfich opowieści! Każda bajka ma przepiękną, magiczną ilustrację!

ET.


28.04.2020

„Burza”

Zachęcam do przeczytania opowiadania pt.: „Burza”  autorstwa Katarzyny Terechowicz i Wojciecha Cesarza. Opowiadanie pochodzi z książki pt.: „Gorzka czekolada”, która znajduje się w naszej bibliotece i wielu z Was miało okazję już ją przeczytać. Czytając to opowiadanie poznacie pojęcie WOLNOŚCI.

OPOWIADANIE

AP.


27.04.2020

 

Afryka dzika, czy całkiem odkryta?

Dziś zachęcam do wysłuchania audiobooka „Afryka Kazika” Łukasza Wierzbickiego. Jak można przeczytać pod zamieszczonym nagraniem: „Opowiadania dla dzieci napisane na podstawie reportaży Kazimierza Nowaka, który w latach trzydziestych XX wieku przemierzył Afrykę na rowerze. Barwne spotkania z mieszkańcami Afryki, mrożące krew w żyłach, a niekiedy zabawne przygody, które zdarzyły się naprawdę, pozwolą poznać młodemu czytelnikowi tego niezwykłego podróżnika.”

SUPEŁEK

Po wysłuchaniu, jeśli macie ochotę proponuję wykonanie klimatycznej pracy plastycznej z motywem Afryki. Najpierw namalujcie tło – przejście od żółtego koloru na dole kartki, przez pomarańcz do czerwieni. Gdy farby plakatowe zaschną naklejcie na powstałe tło czarne kontury afrykańskich zwierząt – słonia, lwa, żyrafę… Powodzenia!

ET.


27.04.2020

„Mądre bajki z całego świata”

Zapraszam do wysłuchania kilku bajek, które opowiadają o tym co trudne, o uczuciach  i emocjach.

Na szczególną uwagę zasługuje bajka czytana przez Jakuba Błaszczykowskiego pt.: „Michał i czarodziejska piłka”. Bohaterem bajki jest chłopiec, który dzięki pewnej osobie uwierzył w siebie, a inni docenili jego wartość.

Do każdej wysłuchanej bajki możecie wykonać ilustrację dowolną techniką plastyczną, albo stworzyć komiks.

BAJKI

AP.


24.04.2020

” Amelia i Kuba. Tajemnica celebryckiej wanny”

Rafał Kosik, autor kultowej serii „Felix, Net i Nika”,  przekazał dostęp do nowego opowiadania. To współczesna parafraza legendy o warszawskiej Syrence, którą wszyscy doskonale znacie. Główni bohaterowie będą ratować Syrenkę uwięzioną w wannie warszawskiego apartamentowca.

Opowiadanie można przeczytać lub bezpłatnie pobrać klikając TUTAJ

AP.


24.04.2020

Dziś zapraszam na lekcję online z nauką w plecaku. Prowadząca zajęcia – p. Sabina zaprasza na Podróż z książką po Maroko. Naprawdę warto! Szczerze zachęcam.

ET.


23.04.2020 Kot Bajkot w Światowym Dniu Książki

Zachęcam do przeczytania historii o Kocie Bajkocie :
https://www.bajkidoczytania.pl/kota-bajkota-bitwa-pod-spozywczakiem
a dla wszystkich chętnych proponuję zilustrowac opowiadanie. Dowolną techniką, jaką tylko lubicie – wykonajcie ilustracje, jak wyobrażacie sobie wspomnianego kocura. Powodzenia!

ET.

____________________________________________

 

23. 04. 2020 DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa         i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.
23 kwietnia to również ważna data dla literatury światowej. Światowy Dzień Książki został ustanowiony na pamiątkę śmierci Cervantesa i Szekspira.  Obydwaj twórcy zmarli tego samego kwietniowego dnia 1616 r.

Obejrzyj film, z którego dowiesz się jak działa PRAWO AUTORSKIE

AP.

___________________________________________________________

22.04.2020 Budowa książki

Przedstawiam budowę książki. Żeby się przekonać czy zapamiętaliście gdzie znajduje się obwoluta, wklejka, kapitałka, grzbiet i pozostałe części książki zapraszam do rozwiązania QUIZU.

ET.

______________________________________________________

„Lew, człowiek i klej”

Z okazji Dnia Ziemi zapraszam do kolejnej afrykańskiej legendy. Tym razem opowieść o lwie, który chciał poznać człowieka i przekonać się, że jest on najsilniejszą istotą na ziemi. Przeczytajcie, jak zakończyło się spotkanie lwa z człowiekiem i dlaczego akurat człowiek uznany był za najsilniejszą istotę na ziemi.

LEGENDA

AP.

_______________________________________

21.04.2020 Od glinianej tabliczki do e-booka, czyli historia książki

Z okazji jutrzejszego Dnia Książki już dziś zapraszam do obejrzenia 20-to minutowego filmu  przedstawiającego „Jak drzewiej robiło się książki” (reż. Radosław Koterski). Posłuchajcie, zobaczcie jak wytwarzano książki w Mezopotamii, Egipcie. Jakie materiały wykorzystywano do wytwarzania pierwszych zapisów. Czyj wynalazek i kiedy rozpowszechnił piśmiennictwo. Jakim przełomem jest cyfryzacja. Serdecznie zachęcam do oglądania.

Dla ochotników QUIZ z elementami historii książki.

ET.

____________________________________

Legendy afrykańskie

Zapraszam do poznania piękna kultury afrykańskiej, która w Polsce nie do końca jest dobrze znana. Organizacja humanitarna UNICEF przybliża kulturę czterech afrykańskich krajów: Nigru, Syrii, Sudanu i Jemenu, przedstawiając legendy.

Dzisiaj zapraszam do przeczytania lub posłuchania legendy „Dlaczego tygrysy nie atakują ludzi, jeśli ich nie prowokują”. 

LEGENDA

Jeśli macie ochotę możecie wykonać ilustrację do tej legendy dowolną techniką.

AP.

______________________________________________________________________

20.04.2020

Arletka, Pan Świerszcz i skrzypce – czyli bajka o małej elfce-dziewczynce, która bardzo chciała grać na skrzypcach. Czy jej marzenie się spełni? Przeczytajcie sami.

Zapamiętałeś czy Pan Świerszcz pomagał naszej bohaterce, czy z zazdrości rzucał jej przysłowiowe kłody pod nogi?

Jaką rolę pełniła w bajce żaba

Jeśli macie ochotę, to zapraszam do wykonania portretu małej elficzki grającej na skrzypcach.

SUPEŁEK

Dla uczestników naszego szkolnego koła rękodzielniczego „Supełek” propozycja prac plastycznych na talerzyku papierowym. Jeśli w domu nie posiadacie, nic straconego – wystarczy z bloku technicznego wyciąć koło i podstawa pod waszą pracę gotowa.

źródło : https://www.gluedtomycraftsblog.com/2016/05/paper-plate-spring-scene-kid-craft.html

Źródło: https://images.search.yahoo.com/images/view;_ylt=AwrExdqphJ1e5F8AcCE2nIlQ;

Źródło: https://images.search.yahoo.com/images/view;_ylt=AwrJ4NYbhJ1eXzIAA_M2nIlQ

ET.

_____________________________________

Skąd się wzięły pory roku ?  Mit „Demeter i Kora (Persefona)”.

 

Demeter była boginią pól i urodzajów. Często przechadzała się po lakach wraz z córką Korą i zbierały kwiaty. Kora nie posłuchała przestróg matki, zerwała jeden z kwiatów. Wtedy na ziemię wyszedł Hades (bóg piekieł) i porwał Korę….

A co wydarzyło się dalej? Dowiesz się, kiedy wysłuchasz  mitu „DEMETER I KORA”

Zapamiętaj!

Pory roku współgrają z z powrotami córki Demeter.

A teraz sprawdźcie, co zapamiętaliście z dotychczas prezentowanych mitów!

QUIZ

AP.

_______________________________________________

17.04.2020

Kolorowe pióra Ikara

Ikar, syn Dedala nie posłuchał rad ojca i wznosząc się coraz wyżej, tak bardzo zbliżył się do słońca, że wosk u skrzydeł został stopiony, a ten runął na ziemię i zginą. Od tego czasu ląd ten zwie się Ikarią, a może wokół niego Ikaryjskim.

Dziś zapraszam do poczytania, obejrzenia i posłuchania mitu DEDAL I IKAR w formie bajki nagranej na kliszy diapozytywowej.

ZAPAMIETAJ!

Ikaryjski lot – symbolizuje marzycielstwo, zbyt wysoki, niebezpieczny lot, który kończy się tragedią, bezsensowną brawurę, szaleńczą odwagę.

AP.

______________________________________________

 Czerwone buciku oraz drugie życie przeczytanej gazety

Zapewne większość z Was zna utwory takie jak: ” Dziewczynka z zapałkami”, „Brzydkie Kaczątko”, „Calineczka”, „Królowa Śniegu” czy „Księżniczka na ziarnku grochu”. I z pewnością wiecie kto jest autorem tych znanych dzieł – oczywiście H.Ch.Andersen.
Dzisiaj zapraszam do przeczytania mniej znanej baśni pt. „Czerwone buciki” . Baśń jest przestrogą przed tym, jak dobra materialne potrafią zawrócić w głowie.
Zresztą przeczytajcie sami co spotkało bohaterkę baśni – Karusię.
A dla tych, którzy mają ochotę spełnić się artystycznie, zająć czymś ręce, czy po prostu zabić nudę – zapraszam do wykonania naprawdę ładnych ozdób ze starych gazet.
Tutaj propozycja kwiatu z gazety oraz tematycznie związana – doniczka.
ET.
______________________________________________

16.04.2020

Herakles i jego czyny

Herakles- syn Zeusa- został obdarzony nadzwyczajną siłą fizyczną. W parze z niezwykłą tężyzną fizyczną szły inne zalety herosa: bystrość umysłu i dobre serce. Miał też swoje wady; od czasu ogarniało go szaleństwo i wtedy bez udziału świadomości- siał zniszczenie.

Dziś zapraszam do poczytania, obejrzenia i posłuchania mitu o Heraklesie   w formie bajki nagranej na kliszy diapozytywowej.

ZAPAMIĘTAJ!

Herakles jest symbolem odwiecznego snu o potędze człowieka, by być silnym i szlachetnym jak bogowie.

Stajnia Augiasza sprawa, rzecz zaniedbana, zapuszczona, zachwaszczona, w bezładzie, rozgardiaszu, którą trzeba nadludzkim wysiłkiem doprowadzić do porządku.

AP.

_________________________________________

Nieszczęścia Andzi – M Buyno-Arctowa

Andzia jest miłą, radosną dziewczynką, która spędza dużo czasu ze swoimi rodzicami i jest bardzo szczęśliwa. Nagle okazuje się, że rodzice muszą wyjechać na kilka dni, a opiekę nad nią przejmuje straszna ciocia Tosia….

Zresztą posłuchajcie sami co spotyka naszą bohaterkę.

Dodatkowo zachęcam do wykonania prostych zwierząt z origami. – A czym ono jest ?
[za wikipedią] sztuka składania papieru, pochodząca z Chin, rozwinięta w Japonii i dlatego uważa się ją za tradycyjną sztukę japońską. W XX w. ostatecznie ustalono, że w procesie robienia klasycznego origami nie należy ciąć, kleić i dodatkowo ozdabiać.

Przykładowe zwierzaki do wykonania

* Lis

* Kot

* Pingwin

* Rybka

ET.

______________________________________________

15.04.2020 Litlinowie i Biała Góra

Serdecznie zachęcam do przeczytania bajki o Wyspie Litlinów i Białej Górze  

Zapamiętaliście kim był Dywyl i Rozgryf? Jak udało się naszym bohaterom ocalić wyspę? Jakie Święto obchodzą Liltlinowie?

Zachęcam również do wykonania ilustracji – zapewne każdy z czytelników zupełnie inaczej wyobraża sobie wyspę i jej mieszkańców…

ET.

_______________________________________________

Mitologia czyli zbiór mitów

Mity wyjaśniają miejsce człowieka w świecie oraz samo funkcjonowanie świata, jego genezę i historię. Mity greckie przybliżają świat greckich bogów, herosów, nimf, przedziwnych stworzeń i potworów.
Najstarszymi źródłami wiedzy o mitologii greckiej są dzieła Homera i Hezjoda.
W Polsce mity popularyzowali:
-Jan Parandowski -autor słynnej „Mitologii”
-Wanda Markowska
– Agnieszka Nożyńska – Demianiuk

W tym tygodniu zapraszam do  podróży, podczas których przypomnę kilka historii mitologicznych bohaterów.

Dziś mit o Syzyfie w formie bajki nagranej na kliszy diapozytywowej.

Zobacz  SYZYF.

ZAPAMIĘTAJ!

Syzyfową pracą nazywamy każde zadanie, które trzeba wykonywać stale od nowa.

AP.

__________________________________________

08.04.2020

Dziś zachęcam do wykonania własnych ekartek świątcznych. W internecie dostępnych jest wiele kreatorów, z których szczerze polecam canvę  lub yummy

z życzeniami radosnych, wspaniałych Świąt

ET.

____________________________________

 

źródło:https://pixabay.com/pl

” Pisanki, pisanki (…)

nie ma Wielkanocy

bez barwnych pisanek.
Pisanki, pisanki
jajka kolorowe,
na nich malowane
bajki pisankowe.”

(K. Parnowska- Różecka)

Pomysłów na wykonanie pisanek jest bardzo wiele. Biblioteka także ma  pomysł na ich wykonanie. Stwórz GAZETOWĄ PISANKĘ .

A do poczytania:

Na wielkanocnym stole

Śmigus Dyngus

„Spokojnych i pogodnych Świąt Wielkanocnych”

AP.

_________________________________

07.04.2020 Wielkanocne zakładki do książek

Dziś propozycja wykonania świątecznych gadżetów! Może wykorzystacie pomysł do stworzenia świątecznych upominków dla rodzeństwa czy rodziców? może dla samych siebie?

Pierwszą propozycją jest zakładka „króliczek z origami”   Jedynie nos z pompona proponuję zamienić na wycięty z papieru. Żadna książka nie lubi mieć zagiętych kart – dbajmy o domowe księgozbiory!

Szybsza i prostsza wersja zakładki wielkanocnej, również w formie uroczego zająca TUTAJ

A do poczytania na dziś proponuję : „Bajkę o królewnie, która jajo zniosła„.

ET.

____________________________________

 

Słowniczek wielkanocny

W ramach przedświątecznych przygotowań zapraszam do przeczytania

 SŁOWNICZKA WIELKANOCNEGO .

 

źródło:https://pixabay.com/pl

AP.

———————————————————–

„Życzliwość”

Polecam do przeczytania opowiadanie P. Beręsewicza   „System” , które znajduje się w książce pt.: „Gorzka czekolada” ( mamy ją w naszej bibliotece).

Każdy po urodzeniu obowiązkowo otrzymuje terminal z przedpłatą. To niewielkie urządzenie, które wycenia i rejestruje wszystkie  miłe gesty. Gdy jesteśmy dla kogoś mili, kwota rośnie, jeśli ktoś jest miły dla nas, kwota maleje. Ludzie prześcigają się w byciu uprzejmym, żeby nie płacić, a gdy tylko zobaczą, że na przykład komuś nie działa urządzenie i nic na tym nie „zarobią” stają się nieuprzejmi i przestają pomagać. Okropna rzeczywistość, ale czy nie żyjemy w podobnej, tylko bez urządzeń?

PAMIĘTAJMY! 

„ŻYCZLIWOŚĆ wyraża się dobrą wolą i gotowością do pomocy innym. Wynika z sympatii i zaufania do ludzi, z przekonania, że są dobrzy, a ich potrzeby ważne. W tle tej wartości leży też wiara, że możemy na siebie wzajemnie liczyć.” (P. Beręsewicz: „System”, w: „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach”, Wydawnictwo Prószyński i S-Ka, Warszawa 2016)

Opowiadanie „SYSTEM”

AP.

__________________________

06.04.2020 Historia Wielkanocnego Zajączka

Zapraszam do wysłuchania bajkowej historii skąd się wziął Wielkanocny Zajączek. Autorzy: Alicja i Michał Piotrowscy
Czyta: Michał Piotrowski

CIEKAWOSTKA : Siedem najciekawszych zwyczajów wielkanocnych w różnych krajach.

„SUPEŁEK”

W ramach naszego szkolnego kółka rękodzielniczego dziś kilka propozycji prac plastycznych związanych ze zbliżającą się Wielkanocą.

 

 

 

Króliczki na łyżeczce.

Źródło: krotokat.pl

 

 

 

 

 

Wielkanocne witraże

źródło: blog  mamacarla.com

 

 

 

 

 

Zajączki z rolek po papierze

źródło: blog : dzieciakiwdomu.pl

 

 

 

ET.

_______________________________________________________________

Drwal o dobrym sercu

Dziś zachęcam do przeczytania opowiadania, które powstało na podstawie estońskiej legendy. Możecie też wykonać ilustrację do przeczytanej historii, jeśli tylko macie ochotę.

„Dobry Drwal” – oprac. P. Walczak

Dodatkowo proponuję muzykę relaksacyjną, gdybyście mieli ochotę malować przy jej dźwiękach.

ET.

_______________________________________

 2 kwiatnia -Dzień Tęczy

MARIA KONOPNICKA

Tęcza

—A kto ciebie ,śliczna tęczo,

Siedmiobarwny pasie,

Wymalował na tej  chmurce,

Jakby na atłasie?

—Słoneczko mnie malowało

Po deszczu, poburzy;

Pożyczyło sobie farby Od tej pełnej róży.

Pożyczyło sobie farby

Od kwiatków z ogrodu;

 Malowało tęczę na znak,

 Że będzie pogoda!

źródło: wolnelektury.pl

Tęcza to zjawisko optyczne i meteorologiczne, które  występujące w postaci charakterystycznego wielobarwnego łuku. Kolory tęczy to: czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, granatowy, filetowy.

Dziś będzie troszkę nietypowo, jak na bibliotekę. Zapraszam do nauki choreografii do piosneki TĘCZA.  Można także zrobić TĘCZOWE DOŚWIADCZENIE

AP.

____________________________________

2 kwietnia to nie tylko Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci ale również Dzień Świadomości Autyzmu.  Zachęcam do wysłuchania spotu „Niebieskie motyle są wśród nas”.

„Asperger to nie choroba. To sposób bycia. Nie ma na to lekarstwa, bo nie ma na takowe zapotrzebowania. Jest natomiast zapotrzebowanie na wiedzę i adaptację, ze strony dzieci z Aspergerem, ich rodzin i przyjaciół. Mam nadzieję, że dla czytelników – zwłaszcza tych, którzy sami zmagają się z dorastaniem i życiem z Aspergerem – będzie to pouczająca historia. Zobaczą, że meandry moich losów i niekonwencjonalne wybory, których dokonywałem, doprowadziły mnie do całkiem dobrego życia.”

/John Elder Robison – Patrz mi w oczy. Moje życie z zespołem Aspergera

Dla nauczycieli pragnących poczytać coś więcej proponuję „Zrozumieć dziecko z autyzmem” Hanny Kasperowicz oraz Dziecko z autyzmem i zespołem Aspergera w szkole i przedszkolu” Gabrieli Jagielskiej.

ET.

_________________

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI

2 kwietnia obchodzimy  Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. To święto wypada co roku w rocznicę urodzin baśniopisarza Hansa Christiana Andersena, który napisał ok. 150 baśni. Na pewno wszyscy znacie utwory tego autora takie jak „Brzydkie Kaczątko”, „Calineczka”, „Dziewczynka z zapałkami”, „Królowa Śniegu” czy „Księżniczka na ziarnku grochu”.

Dzisiaj zapraszam do przeczytania baśni pt. ROPUCHA .  Baśń ta przypomina o tym, że prawdziwe skarby nie muszą być materialnymi dobrami i nie są przymiotem tylko pięknych osób.

Warto także  TUTAJ poznać postać autora, Hansa Christiana Andersena.

AP.

_____________________________

„Bajka o syrenie”

Silver na własnej skórze przekonał się do czego prowadzi chciwość, zresztą przeczytajcie sami. Zapraszam do poznania historii pewnej syreny i żeglarza. Złota wyspa w dalszym ciągu czeka na odkrycie.

Bajka o syrenie

Może mielibyście ochotę namalować syrenę? stworzyć pracę plastyczną?

Poniżej pomysł na stworzenie lampionu [źródło zdj: pinterest]

ET.

__________________________

Tytuł…

Jest umieszczony na okładce każdej książki, nie rzadko decyduje o tym, czy czytelnik wypożyczy daną książkę z biblioteki. Rzecz jasna- mowa o „tytule”, który towarzyszy książce od samego początku jej powstawania.

Zapraszam do zabawy  „Ułóż tytuł” polegającej na ułożeniu z rozsypanki wyrazowej tytułów książek.
Podpowiedź: Wszystkie tytuły pochodzą z książek, które znajdują się w bibliotece szkolnej!

Uwaga !!!

Ciekawostka 😉 BIBLIOTEKA NA MORZU

AP.

___________________________

„Czarna Owca”

Kim jest przysłowiowa „Czarna Owca” ? Czy znacie kogoś takiego? Zapraszam do przeczytania bajki o tytułowej czarnej owcy, by dowiedzieć się jak wpłynęła władza na naszą bohaterkę.

Czytaliście już może lekturę „Czarna Owieczka” ? Jeśli nie, to zachęcam do przeczytania, a jeśli już udało Wam się przeczytać, to zapraszam do qry „Milionerzy” na podstawie tej książki. Ciekawe ile zapamiętaliście!

GRA „Czarna Owieczka”

ET.

____________________

Wyrazy retro… czyli archaizmy

Archaizmy to wyrazy „przestarzałe” , które wyszły z powszechnego użycia. Można je jeszcze usłyszeć od niektórych osób lub odnaleźć w książkach.

Zmierz się z archaizmami  QUIZ

AP.

__________________

„Bajka o trzech trzmielach”

Dzisiaj proponuję następną bajkę z morałem de la Fontaina „Bajka o trzech trzmielach”. Jak wiadomo – ciężka praca popłaca! A ten się śmieje, kto się śmieje ostatni… zapraszam do czytania.

 KÓŁKO „SUPEŁEK”

Zachęcam do wykonania wiosennych kwiatów z pestek dyni i makaronu. Żonkile, konwalie, krokusy i hiacynty w rozkwicie więc zapraszam do stworzenia wiosennych, kwietnych prac.

Poniżej kilka inspiracji jakie kwiaty możecie wykonać:

Krokusy z pomalowanych farbami pestek dyń:

(po kliknięciu w zdjęcie zostaniecie przekierowani do strony źródłowej „dzieciakiwdomu.pl” – a tam dokładna instrukcja wykonania pracy).

 

Jeśli nie macie w domu pestek dyń, to można je ulepić z masy solnej, albo wykonać kwiat z posiadanego w domu makaronu. Pomysł poniżej.

Na zajęcia w przyszłym tygodniu potrzebna będzie rolka po papierze toaletowym.(Jeśli akurat się w domu nie skończy, to wykonacie ją z papieru więc proszę się nie martwić na zapas).

ET.

_________________________

Poznaj Noblistkę

Nagroda Nobla to wyróżnienie przyznawane za wybitne osiągnięcia naukowe, literackie lub zasługi dla społeczeństw i ludzkości. Jest przyznawana od 1901 r. Pomysłodawcą i fundatorem tego wyróżnienia był Alfred Nobel (inżynier i wynalazca).

Polscy laureaci literackiej Nagrody Nobla to: Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz, Wisława Szymborska i Olga Tokarczuk.

Dziś zachęcam do poznania ubiegłorocznej polskiej Noblistki OLGI TOKARCZUK

AP.

_________________________________

„Lew i Mysz”

Bajka, którą dziś polecam to „Lew i Mysz” Jeana de la Fontaina. Ma co najmniej dwa morały : „nie oceniaj możliwości innych po wyglądzie” oraz „dobro powraca”. Podobnie jak poprzednia proponowana bajka, ta została opracowana przez P.Walczaka.

Zachęcam także do obejrzenia animowanej wersji wspomnianej wyżej bajki, LEW i MYSZ

ET.

__________________________________

Międzynarodowy Dzień Teatru

Dziś 27 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru, który został ustanowiony przez Międzynarodowy Instytutu Teatralny w roku 1961 na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu (coroczny, międzynarodowy festiwal teatralny).

AP.

___________________________________

„Kruk i Lis”

Dzisiaj zachęcam do przeczytania bajki Jeana de La Fountainea „Kruk i lis” opracowaną przez p. Walczaka. Scena z morałem uczy, że wysłuchiwanie komplementów jest miłe (o ile są szczere) ale trzeba pamiętać, że nie należy słuchać czczych pochwał. Pochlebca bowiem żyje kosztem tych, którzy Go słuchają.

ET.

_________________________

Przysłowia 

W każdym języku istnieje pewna grupa zwrotów, która w sposób bezpośredni lub metaforyczny  wyraża pouczenie, przestrogę, bądź też ogólną myśl. Mowa tutaj oczywiście o przysłowiach.

Przysłowie to krótka wypowiedź pochodząca z literatury lub ze źródeł ludowych, utrwalona w tradycji ustnej, wyrażająca jakąś myśl, prawdę, przesłanie, wskazówkę.

Sprawdź się i spróbuj z rozsypanki wyrazowej ułożyć PRZYSŁOWIA

AP.