Biblioteka

Drwal o dobrym sercu

Dziś zachęcam do przeczytania opowiadania, które powstało na podstawie estońskiej legendy. Możecie też wykonać ilustrację do przeczytanej historii, jeśli tylko macie ochotę.

„Dobry Drwal” – oprac. P. Walczak

Dodatkowo proponuję muzykę relaksacyjną, gdybyście mieli ochotę malować przy jej dźwiękach.

ET.

_______________________________________

 2 kwiatnia -Dzień Tęczy

MARIA KONOPNICKA

Tęcza

—A kto ciebie ,śliczna tęczo,

Siedmiobarwny pasie,

Wymalował na tej  chmurce,

Jakby na atłasie?

—Słoneczko mnie malowało

Po deszczu, poburzy;

Pożyczyło sobie farby Od tej pełnej róży.

Pożyczyło sobie farby

Od kwiatków z ogrodu;

 Malowało tęczę na znak,

 Że będzie pogoda!

źródło: wolnelektury.pl

Tęcza to zjawisko optyczne i meteorologiczne, które  występujące w postaci charakterystycznego wielobarwnego łuku. Kolory tęczy to: czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, granatowy, filetowy.

Dziś będzie troszkę nietypowo, jak na bibliotekę. Zapraszam do nauki choreografii do piosneki TĘCZA.  Można także zrobić TĘCZOWE DOŚWIADCZENIE

AP.

____________________________________

2 kwietnia to nie tylko Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci ale również Dzień Świadomości Autyzmu.  Zachęcam do wysłuchania spotu „Niebieskie motyle są wśród nas”.

„Asperger to nie choroba. To sposób bycia. Nie ma na to lekarstwa, bo nie ma na takowe zapotrzebowania. Jest natomiast zapotrzebowanie na wiedzę i adaptację, ze strony dzieci z Aspergerem, ich rodzin i przyjaciół. Mam nadzieję, że dla czytelników – zwłaszcza tych, którzy sami zmagają się z dorastaniem i życiem z Aspergerem – będzie to pouczająca historia. Zobaczą, że meandry moich losów i niekonwencjonalne wybory, których dokonywałem, doprowadziły mnie do całkiem dobrego życia.”

/John Elder Robison – Patrz mi w oczy. Moje życie z zespołem Aspergera

Dla nauczycieli pragnących poczytać coś więcej proponuję „Zrozumieć dziecko z autyzmem” Hanny Kasperowicz oraz Dziecko z autyzmem i zespołem Aspergera w szkole i przedszkolu” Gabrieli Jagielskiej.

ET.

_________________

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI

2 kwietnia obchodzimy  Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. To święto wypada co roku w rocznicę urodzin baśniopisarza Hansa Christiana Andersena, który napisał ok. 150 baśni. Na pewno wszyscy znacie utwory tego autora takie jak „Brzydkie Kaczątko”, „Calineczka”, „Dziewczynka z zapałkami”, „Królowa Śniegu” czy „Księżniczka na ziarnku grochu”.

Dzisiaj zapraszam do przeczytania baśni pt. ROPUCHA .  Baśń ta przypomina o tym, że prawdziwe skarby nie muszą być materialnymi dobrami i nie są przymiotem tylko pięknych osób.

Warto także  TUTAJ poznać postać autora, Hansa Christiana Andersena.

AP.

_____________________________

„Bajka o syrenie”

Silver na własnej skórze przekonał się do czego prowadzi chciwość, zresztą przeczytajcie sami. Zapraszam do poznania historii pewnej syreny i żeglarza. Złota wyspa w dalszym ciągu czeka na odkrycie.

Bajka o syrenie

Może mielibyście ochotę namalować syrenę? stworzyć pracę plastyczną?

Poniżej pomysł na stworzenie lampionu [źródło zdj: pinterest]

ET.

__________________________

Tytuł…

Jest umieszczony na okładce każdej książki, nie rzadko decyduje o tym, czy czytelnik wypożyczy daną książkę z biblioteki. Rzecz jasna- mowa o „tytule”, który towarzyszy książce od samego początku jej powstawania.

Zapraszam do zabawy  „Ułóż tytuł” polegającej na ułożeniu z rozsypanki wyrazowej tytułów książek.
Podpowiedź: Wszystkie tytuły pochodzą z książek, które znajdują się w bibliotece szkolnej!

Uwaga !!!

Ciekawostka 😉 BIBLIOTEKA NA MORZU

AP.

___________________________

„Czarna Owca”

Kim jest przysłowiowa „Czarna Owca” ? Czy znacie kogoś takiego? Zapraszam do przeczytania bajki o tytułowej czarnej owcy, by dowiedzieć się jak wpłynęła władza na naszą bohaterkę.

Czytaliście już może lekturę „Czarna Owieczka” ? Jeśli nie, to zachęcam do przeczytania, a jeśli już udało Wam się przeczytać, to zapraszam do qry „Milionerzy” na podstawie tej książki. Ciekawe ile zapamiętaliście!

GRA „Czarna Owieczka”

ET.

____________________

Wyrazy retro… czyli archaizmy

Archaizmy to wyrazy „przestarzałe” , które wyszły z powszechnego użycia. Można je jeszcze usłyszeć od niektórych osób lub odnaleźć w książkach.

Zmierz się z archaizmami  QUIZ

AP.

__________________

„Bajka o trzech trzmielach”

Dzisiaj proponuję następną bajkę z morałem de la Fontaina „Bajka o trzech trzmielach”. Jak wiadomo – ciężka praca popłaca! A ten się śmieje, kto się śmieje ostatni… zapraszam do czytania.

 KÓŁKO „SUPEŁEK”

Zachęcam do wykonania wiosennych kwiatów z pestek dyni i makaronu. Żonkile, konwalie, krokusy i hiacynty w rozkwicie więc zapraszam do stworzenia wiosennych, kwietnych prac.

Poniżej kilka inspiracji jakie kwiaty możecie wykonać:

Krokusy z pomalowanych farbami pestek dyń:

(po kliknięciu w zdjęcie zostaniecie przekierowani do strony źródłowej „dzieciakiwdomu.pl” – a tam dokładna instrukcja wykonania pracy).

 

Jeśli nie macie w domu pestek dyń, to można je ulepić z masy solnej, albo wykonać kwiat z posiadanego w domu makaronu. Pomysł poniżej.

Na zajęcia w przyszłym tygodniu potrzebna będzie rolka po papierze toaletowym.(Jeśli akurat się w domu nie skończy, to wykonacie ją z papieru więc proszę się nie martwić na zapas).

ET.

_________________________

Poznaj Noblistkę

Nagroda Nobla to wyróżnienie przyznawane za wybitne osiągnięcia naukowe, literackie lub zasługi dla społeczeństw i ludzkości. Jest przyznawana od 1901 r. Pomysłodawcą i fundatorem tego wyróżnienia był Alfred Nobel (inżynier i wynalazca).

Polscy laureaci literackiej Nagrody Nobla to: Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz, Wisława Szymborska i Olga Tokarczuk.

Dziś zachęcam do poznania ubiegłorocznej polskiej Noblistki OLGI TOKARCZUK

AP.

_________________________________

„Lew i Mysz”

Bajka, którą dziś polecam to „Lew i Mysz” Jeana de la Fontaina. Ma co najmniej dwa morały : „nie oceniaj możliwości innych po wyglądzie” oraz „dobro powraca”. Podobnie jak poprzednia proponowana bajka, ta została opracowana przez P.Walczaka.

Zachęcam także do obejrzenia animowanej wersji wspomnianej wyżej bajki, LEW i MYSZ

ET.

__________________________________

Międzynarodowy Dzień Teatru

Dziś 27 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru, który został ustanowiony przez Międzynarodowy Instytutu Teatralny w roku 1961 na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu (coroczny, międzynarodowy festiwal teatralny).

AP.

___________________________________

„Kruk i Lis”

Dzisiaj zachęcam do przeczytania bajki Jeana de La Fountainea „Kruk i lis” opracowaną przez p. Walczaka. Scena z morałem uczy, że wysłuchiwanie komplementów jest miłe (o ile są szczere) ale trzeba pamiętać, że nie należy słuchać czczych pochwał. Pochlebca bowiem żyje kosztem tych, którzy Go słuchają.

ET.

_________________________

Przysłowia 

W każdym języku istnieje pewna grupa zwrotów, która w sposób bezpośredni lub metaforyczny  wyraża pouczenie, przestrogę, bądź też ogólną myśl. Mowa tutaj oczywiście o przysłowiach.

Przysłowie to krótka wypowiedź pochodząca z literatury lub ze źródeł ludowych, utrwalona w tradycji ustnej, wyrażająca jakąś myśl, prawdę, przesłanie, wskazówkę.

Sprawdź się i spróbuj z rozsypanki wyrazowej ułożyć PRZYSŁOWIA

AP.