Olimpia, Łukasz, Jolanta
Strona główna RekrutacjaBiblioteka O szkole Pracownicy Oddziały Przedszkolne WydarzeniaKonkursy Informacje dla rodziców Organizacja roku szkolnego Projekty szkolne Projekty językowe RODO Galeria

Comenius Regio 2012-2014

Wizyta we Włoszech

Kolejna wizyta we Włoszech
Dzięki możliwościom, jakie dają nam dzisiejsze czasy i członkostwu Polski w UE, Powiat Pszczyński ma szansę na nowe współprace oraz nowe przyjaźnie.

Doskonałym przykładem na to jest realizowany w ramach Comenius Regio, projekt „Do to be active-Developing teenagers’ enterprise in order to be active citizen, teen and European.”, który udowadnia, że mimo tysięcy kilometrów, Powiat Pszczyński gotowy jest podejmować wspólne działania, których celem jest poznanie innej kultury, tradycji i obyczajów.
W listopadzie 2013 r. miała miejsce trzecia w tym roku podróż na południe Włoch - do Lecce. Urzędnicy reprezentujący Starostwo Powiatowe w Pszczynie odwiedzili swoich partnerów w urzędzie Province di Lecce, szkole Istituto Istruzione Secondaria Superiore „Antonietta de Pace” oraz Istituto di Ricerca Internazionale per lo Sviluppo. Podczas wielu spotkań mieli możliwość poznać styl pracy Włochów, ich system edukacji, funkcjonowanie państwa, tradycje, styl życia, problemy, oraz sposoby ich rozwiązywania. Wyjazd były również okazją do poznania kultury południowych Włoch. Udało się zwiedzić Lecce, uznawane za jedno z najpiękniejszych miast południa. „Święto wina” w Leverano, wizyta w Otranto, Specchii, Bergamo, tradycyjna włoska kolacja zorganizowana przez włoskich partnerów, to tylko niektóre z atrakcji, w których udział brali delegaci z Polski.

Powiat Pszczyński razem z UKS Plesbad i SP1 im. Książąt Pszczyńskich w Pszczynie od lipca 2012 do sierpnia 2014 z partnerami z Włoch podejmuje szereg działań, których celem jest wymiana doświadczeń na różnych płaszczyznach m.in. w zakresie promocji regionu, kształcenia postawy aktywnego mieszkańca, upowszechnianie wśród młodzieży idei aktywnego spędzania czasu oraz włączania ich w życie lokalnej społeczności poprzez podejmowanie działań na zasadzie wolontariatu a ponadto propagowanie sportu jako atrybutu Europejczyka. Dzięki wspólnemu przedsięwzięciu możliwe jest wzajemne poznanie metod działania każdego partnera, a następnie wykorzystanie ich w działalności każdej placówki.

VISIT IN ITALY

Due to the nowadays’ options and Polish membership in the European Union, The District of Pszczyna has the  possibility to create a new  cooperation and new partnerships.

One of the example of such partnership is Comenius Regio programme  with the project „Do to be active-Developing teenagers’ enterprise in order to be active citizen, teen and European”. It proves perfectly that althought thousands of kilometres the District in Pszczyna is ready to cooperate with other countries and cities in order to find out new culture, tradition and customs.

In November 2013 there was the third visit in Italy, to the southern city: Lecce. Office workers, the representatives of the District in Pszczyna,  met their partners in the Province in Lecce, Secondary School „Antonietta de Pace” and also in IRIS.  During the meeting the workers had the possibilities to get to know Italian working style, Italian education system, country rules, lifestyle, problems and the ways of solving them. The visit was also the opportunity to see the southern Italy culture. The workers visited Lecce (one of the most beautiful city in south Italy), Otranto, Specchia and Bergamo.They also participated „Wine Festival” in Leverano, where there was the possibility to try some typical Italian food. These were some of the additional atractions organized by Italian partner.

Since July 2012 to August 2014 The District of Pszczyna, Students’ Sport Club „PLESBAD’ and Primary School in Pszczyna take up a lot of activities with Italian partners in order to exchange experience within region promoting, promoting active citizenship among teenagers, sharing the idea of active spending the free time and volunteering. Sport has been also promoting as the feature of the European. Due to the common project it is possible to find out working methods of each partner and, as a result, using them in the work of every single participating institution.