Olimpia, Łukasz, Jolanta
Strona główna O szkole Pracownicy Oddziały Przedszkolne Klasy 1-3 Klasy 4-7 GimnazjumWydarzeniaKonkursy Informacje dla rodziców Organizacja roku szkolnego Projekty szkolne Projekty językowe Galeria

Starszy kolega, starsza koleżanka

„Starszy kolega, starsza koleżanka” 2017/18

W Szkole Podstawowej nr 1 w Pszczynie ruszyła piąta edycja programu „Starszy kolega, starsza koleżanka”. Program ten polega na cotygodniowych spotkaniach wolontariuszy – uczniów I LO im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie z podopiecznymi – uczniami szkoły podstawowej. Licealiści pomagają młodszym kolegom i koleżankom w nauce, poszerzają ich umiejętności w zakresie języka angielskiego, zawsze chętnie służą pomocą, wykorzystując swój czas, swoje zdolności i wiedzę. W ubiegłym roku szkolnym poszerzono zakres programu na rzecz uczniów szczególnie uzdolnionych. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom nowoczesnej edukacji, pragniemy rozwijać zdolności dzieci w zakresie posługiwania się językiem angielskim, oraz wdrażać umiejętności  samopomocy. Osobisty potencjał młodych, zdolnych wolontariuszy wyzwala szeroki zakres metod praktycznego działania, które w przyjaznej atmosferze pomagają podopiecznym nie tylko nadrobić zaległości w nauce ale także wzbudzają ich motywację do nauki i rozwijania swoich zainteresowań. Ten rodzaj wolontariatu jest ciekawą formą spędzania wolnego czasu, urozmaiceniem nauki i rozwijania kompetencji społecznych obu stron. Licealiści również zdobywają doświadczenie, lepiej poznają siebie, swoje możliwości, otwierają się na nowych ludzi. Wspólne spotkania dają szansę na rzecz najważniejszą – uczenie się od siebie nawzajem.

Program z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W tym roku szkolnym do pracy w wolontariacie zgłosiło się aż 30. wolontariuszy, w tym niektórzy z nich zadeklarowali swoją pomoc kolejny rok. Ostatecznie licealiści objęli pomocą 38. uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Pszczynie. Pierwsze wspólne spotkanie wszystkich uczestników programu miało miejsce 7.11.2017roku. Wtedy to uczniowie mieli okazję poznać się wzajemnie i dowiedzieć się, z kim będą widywali się w trakcie tego roku.

Uczestnikom programu życzymy wytrwałości, cierpliwości oraz wiele satysfakcji ze wspólnych spotkań.