Fabian, Sebastian
Strona główna Biblioteka RekrutacjaO szkole Pracownicy Oddziały Przedszkolne WydarzeniaKonkursy Informacje dla rodziców Organizacja roku szkolnego Projekty szkolne Projekty językowe RODO Galeria

Starszy kolega, starsza koleżanka

„Starszy kolega, starsza koleżanka” 2017/18

W Szkole Podstawowej nr 1 w Pszczynie ruszyła piąta edycja programu „Starszy kolega, starsza koleżanka”. Program ten polega na cotygodniowych spotkaniach wolontariuszy – uczniów I LO im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie z podopiecznymi – uczniami szkoły podstawowej. Licealiści pomagają młodszym kolegom i koleżankom w nauce, poszerzają ich umiejętności w zakresie języka angielskiego, zawsze chętnie służą pomocą, wykorzystując swój czas, swoje zdolności i wiedzę. W ubiegłym roku szkolnym poszerzono zakres programu na rzecz uczniów szczególnie uzdolnionych. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom nowoczesnej edukacji, pragniemy rozwijać zdolności dzieci w zakresie posługiwania się językiem angielskim, oraz wdrażać umiejętności  samopomocy. Osobisty potencjał młodych, zdolnych wolontariuszy wyzwala szeroki zakres metod praktycznego działania, które w przyjaznej atmosferze pomagają podopiecznym nie tylko nadrobić zaległości w nauce ale także wzbudzają ich motywację do nauki i rozwijania swoich zainteresowań. Ten rodzaj wolontariatu jest ciekawą formą spędzania wolnego czasu, urozmaiceniem nauki i rozwijania kompetencji społecznych obu stron. Licealiści również zdobywają doświadczenie, lepiej poznają siebie, swoje możliwości, otwierają się na nowych ludzi. Wspólne spotkania dają szansę na rzecz najważniejszą – uczenie się od siebie nawzajem.

Program z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W tym roku szkolnym do pracy w wolontariacie zgłosiło się aż 30. wolontariuszy, w tym niektórzy z nich zadeklarowali swoją pomoc kolejny rok. Ostatecznie licealiści objęli pomocą 38. uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Pszczynie. Pierwsze wspólne spotkanie wszystkich uczestników programu miało miejsce 7.11.2017roku. Wtedy to uczniowie mieli okazję poznać się wzajemnie i dowiedzieć się, z kim będą widywali się w trakcie tego roku.

Uczestnikom programu życzymy wytrwałości, cierpliwości oraz wiele satysfakcji ze wspólnych spotkań.