information in english


2019

Imieniny:
Andrzej, Wiktor, Daniel
Strona główna WydarzeniaBiblioteka RekrutacjaO szkole Pracownicy Oddziały Przedszkolne Konkursy Informacje dla rodziców Organizacja roku szkolnego Projekty szkolne Projekty językowe RODOFlying Words 2018-2020PO WER 2017-19 Galeria
  

Wydarzenia

 • Rozpoczęcie roku szkolnego w klasach 1-3

  Rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Wszystkie dzieci wróciły uśmiechnięte i zadowolone z wakacji. Z nowymi tornistrami i książkami gotowe do poznawania nowej wiedzy. Życzymy wszystkim dobrego roku szkolnego, zadowolenia z siebie i wielu sukcesów.
 • Wycieczka klas II

  Wycieczka klas II do STAJNI STANDURA

              Środowe przedpołudnie 6 czerwca 2018 roku, klasy II spędziły w urokliwej „Stajni Standura”, znajdującej się w Łące koło Pszczyny. Położenie stajni wśród lasów, pól i łąk pozwoliło dzieciom, przy okazji, zaobserwować  zmiany zachodzące w przyrodzie.
  Pod czujnym okiem gospodarzy stajni, uczniowie zwiedzili rozległy obiekt. Poznali zasady bezpiecznego zachowania się w towarzystwie zwierząt, a także budowę konia, jego zwyczaje i upodobania.

              Największą atrakcją okazały się przejażdżki konne. Radości i zachwytu nie było końca, mimo tak gorącego słońca. Kulminacyjnym punktem wycieczki było ognisko. Zapach pieczonej kiełbaski, radość i śmiech dzieci przekonał nas, że był to udany dzień.

   

   

 • Lekcja przyrody

  Lekcja przyrody na żywo- gady

              28 maja 2018 roku uczniowie klas I-III mieli możliwość uczestniczenia w ciekawej lekcji przyrody poświęconej gadom. Spotkanie to miało na celu przybliżenie informacji dotyczących życia, hodowli oraz nawyków tej niezwykle ciekawej rodziny zwierząt. Przedstawione wiadomości były wzbogacane o ciekawostki, które obrazowała prezentacja żywych okazów zwierząt. Dużym atutem spotkania była możliwość bezpośredniego kontaktu z wężami, oczywiście pod czujnym okiem opiekuna zwierząt.

   

 • Dzień Mamy

  Prezent dla Mamy

  Dzień Mamy to chyba jedno z najpiękniejszych świąt w ciągu całego roku, wypełnione kwiatami i serdecznymi życzeniami. Święto to jest wyrazem wdzięczności, szacunku i miłości. Obchodzimy je zawsze 26 maja. Dlaczego właśnie w tym dniu? Może dlatego, by wszystkie najpiękniejsze kwiaty wiosny mogły być ofiarowane kochanym mamom.

  Również uczniowie klasy II B chcąc uczcić to piękne święto w sposób szczególny, przygotowali dla swoich Mam piękne przestrzenne laurki.

   

 • Przegląd pieśni i wierszy

   

  PRZEGLĄD PIEŚNI I WIERSZY PATRIOTYCZNYCH

  DLA KLAS I-III

  23 maja 2018 roku odbył się w naszej szkole przegląd pieśni i wierszy patriotycznych zorganizowany w ramach projektu „Szkoła młodych patriotów”. 

  Każda klasa zaśpiewała piosenkę o tematyce patriotycznej, a przedstawiciele poszczególnych klas wyłonieni w klasowych konkursach recytatorskich zaprezentowali wiersze.

  Zaprezentowane  utwory emanowały umiłowaniem ojczyzny, wolności i rodzimej tradycji. Podczas konkursu można było usłyszeć m.in. takie utwory jak: „My, Pierwsza Brygada” czy „Przybyli Ułani pod okienko” oraz wiele innych.   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

 • Akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja

  Akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja

              W piątek  27 kwietnia 2018 roku odbyła się uroczysta akademia z okazji zbliżającej się 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie klas I – III przybyli na uroczystość  do budynku Publicznego Gimnazjum nr 1 z przypiętymi biało-czerwonymi kotylionami, aby uczcić tak ważne wydarzenie.

              Uczniowie klas gimnazjalnych zaprezentowali program artystyczny, w którym młodzież przedstawiła - słowem, gestem i piosenką – cenną lekcję historii. Uczniowie mieli okazję popisać się swoim kunsztem recytatorskim, muzycznym oraz aktorskim.

              Starsi koledzy bardzo trafnie przedstawili genezę Konstytucji 3 Maja, która odegrała ogromną rolę w historii naszej Ojczyzny. Przedstawiona przez nich żywa lekcja historii miała na celu przybliżyć tamte wzniosłe wydarzenia związane z uchwaleniem pierwszej w Europie a drugiej na świecie konstytucji. Występ wzbudził uczucia patriotyczne wśród młodszych uczniów i w ciekawy sposób przedstawiał wydarzenia historyczne i teraźniejszość. Przenosząc nas w minione wieki,  aktorzy przypomnieli karty historii po to, by czerpać z nich siłę, mądrość i wartości.

   

 • Spotkanie integracyjne

  Spotkanie integracyjne z podopiecznymi DOREW

  W poniedziałek 23 kwietnia 2018 roku odbyło się spotkanie integracyjne z podopiecznymi Dziennego Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego  w Pszczynie.

  Wychowanków i opiekunów DOREW przywitała pani Edyta Skotnica wraz z uczniami klasy 3A. Na początek spotkania każdy z uczestników odrysował swoją dłoń i podpisał swoim imieniem. Część artystyczna rozpoczęła się występem zespołu „Jedyneczka”. Chwilę później klasa 3A pod kierunkiem pani Katarzyny Płachno zatańczyła zumbę oraz „taniec chocoloate”, który porwał wszystkich do wspólnej zabawy. Przed naszymi gośćmi zaprezentowały się także dzieci z oddziałów przedszkolnych, które przedstawiły wierszyki i piosenki o tematyce wiosennej oraz szkolny zespół wokalny pod kierunkiem pani Aleksandry Niemiec. Po słodkim poczęstunku na zakończenie wspólnie zatańczyliśmy taniec „Labado”, który sprawił nam wiele radości. Na pamiątkę wspólnego spotkania naszym gościom zostały wręczone „papierowe ptaki” wykonane techniką origami przez samorząd uczniowski.


    

  Serdecznie dziękujemy Dyrekcji, opiekunom i wychowankom DOREW za wspólnie spędzony czas!

   


 • Świąteczne przygotowania

  Przygotowania do Świąt Wielkanocnych

                

                 Przez ostanie dni uczniowie klas 1-3 solidnie przygotowywali się do nadchodzących Świąt Wielkanocnych. Wykonywali ozdoby świąteczne, dekoracje szkolnych gazetek, uczestniczyli w pogadankach na temat tradycji wielkanocnych, nawet sadzili rzeżuchę i owies w własnoręcznie wykonanych doniczkach.  Klasy 2 samodzielnie wykonały nawet  palmy wielkanocne. Praca manualna sprawiła uczniom wiele satysfakcji i radości. Podczas tworzenia dekoracji, uczniowie rozwijali   umiejętności plastyczno – techniczne, pracowali zespołowo, a także poznawali tradycje i zwyczaje świąteczne.


   


   

 • Lekcja regionalizmu

  „Żegnaj Marzanno, zimowa panno”- lekcja regionalizmu na żywo  

  w Osinach

                  W miniony wtorek 6 marca uczniowie klas 2 A oraz  2B udali się na zajęcia z regionalizmu właśnie do Żorskiego Centrum Regionalnego w Osinach, gdzie działają cudowni animatorzy śląskości. Uczniowie mieli kolejną okazję do „spotkania z tradycją”. Tym razem dzieci poznały zwyczaj topienia Marzanny i chodzenia z gaikiem. Były wspólne tańce, śpiewy oraz zajęcia plastyczne. Nie zabrakło także tradycyjnego poczęstunku przygotowanego przez  miejscowe gospodynie.   

   

 • Dni otwarte dla przedszkolaków

  W naszej szkole odbyły się niedawno dni otwarte dla przedszkolaków. Gościliśmy dzieci z przedszkoli, aby mogły poznać naszą szkołe i przyjść do niej jako mnowi pierwszoiklasiści.  • Warsztaty ekologiczne.

  W naszej szkole odbyły się warsztaty ekologiczne, które objęły również klasy pierwsze. dzieci mogły dowiedzieć się wszystkiego o smogu i zobaczyć poprzez doświadczenia jak on powstaje i jak źle wpływa na nasze zdrowie. Zajęcia były bardzo ciekawe, a dzieci z zaintersowaniem poznawały nowe wiadomości. • Spotkanie z ratownikiem medycznym.

  Dzieci z klasy Ia i Ib miały okazję spotkać się z ratownikiem medycznym, który opowiedział o swojej pracy, o tym jak należy zachowac się w sytuacji zagrożenia , jak pomóc drugiej osobie. Na zakończenie pokazał dzieciom jak należy prawidłowo reanimować człowieka, wykorzystując do tego manekina. • Mój dom

  "Mój dom" to temat, o którym ostatnio rozmawiali pierwszoklasiści z klasy I a. Dzieci wykazały się wspaniała wiedzą i potrafiły wskazać wszystko co łączy się z pojęciem "dom", a efektem pracy był plakat, który wspólnie utworzyli. • Lekcja w kinie

  Lekcja w kinie- I kto to mówi, czyli jak powstaje dubbing?

                  28 lutego 2018 roku uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w lekcji kinowej zorganizowanej przez Centrum Edukacji Filmowej Wołomin.

  Dzieci podczas lekcji dowiedziały się czym jest dubbing filmowy, zobaczyły, jak wygląda praca aktorów w studiu dubbingowym,  odkryły, kto  użycza głosu znanym postaciom z filmów oraz wykonały z aktorami ćwiczenia dykcyjne.   

 • Nie Dokarmiaj Smoga-EKOSKRZOT

  Warsztaty ekologiczne „Ekoskrzot”

           W naszej Szkole w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej  „NIE DOKARMIAJ SMOGA” odbyły się warsztaty ekologiczne „Ekoskrzot” prowadzone przez panią Monikę Puchałkę. Podczas prostych doświadczeń dzieci dowiedziały się czym jest smog, jak działa, czego nie robić w czasie smogu i jak się przed nim  chronić.


 • Bal karnawałowy klas 1-3

  Bal karnawałowy

                  W piątkowe przedpołudnie, 12 stycznia 2018r., odbył się - tak długo oczekiwany przez uczniów klas  1-3 Szkoły Podstawowej nr 1 w Pszczynie - bal karnawałowy. W tym dniu sala gimnastyczna zamieniła się w zaczarowaną krainę pełną wróżek, czarodziejów, księżniczek, kowbojów, duchów, motylków i innych barwnych postaci z kreskówek i bajek. Przy dźwiękach skocznej muzyki i utworach znanych wykonawców dzieci mogły pobawić się ze szkolnymi kompanami, a także nauczycielami. Rozrywkę uczestnikom balu zapewnił  DJ oraz starsi koledzy, którzy nikomu nie pozwolili się nudzić. Dzieci bawiły się świetnie i chętnie uczestniczyły w konkursach. Pląsy na parkiecie i wspólne zabawy wyczerpały siły tancerzy. Podczas krótkiej przerwy wszystkie dzieci udały się na poczęstunek, aby zregenerować siły. Pyszne przekąski i słodkości zregenerowały siły i można było dalej się bawić. Już od dziś z niecierpliwością czekamy na następną zabawę karnawałową w naszej szkole.  

                  Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów.


   


 • Przedstawienie II B

  PRZEDSTAWIENIE TEATRALNE ,,Proszę państwa, oto Rok!"

  Dnia 09. 01.2018r. uczniowie klasy II B  w ciekawych kostiumach i z rekwizytami, które przygotowali wraz z rodzicami i wychowawcą, zaprezentowali dzieciom z klas pierwszych i oddziałów przedszkolnych  przedstawienie  pt. „Proszę państwa, oto Rok!” autorstwa A. Frączek.

  Narratorzy oraz Rok  w ciekawy sposób przedstawiali nam poszczególne miesiące. Każde dziecko prezentowało się bardzo ciekawie.

                  Aktorzy rozbudzili  dużo emocji u pierwszoklasistów i przedszkolaków. Taki teatrzyk, to również dla dzieciaków świetna nauka przez zabawę. Wszystkim widzom  bardzo podobało się przedstawienie, a wyrazem tego były brawa.   


 • Ślubowanie klas I

  7 listopada 2017 roku odbyła się w naszej szkole uroczystość 
  Ślubowania Klas Pierwszych.
  Na uroczystość przybyli rodzice dzieci klas I oraz zaproszeni goście;
  Pan Burmistrz, Pan Dyrektor, Panie Wice-Dyrektorki, a całą imprezę uświetnił występ zespołu "Jedyneczka" oraz występ szkolnego chóru. 

  Pierwszoklasiści zaśpiewali piosenki, wyrecytowali wiersze, a na końcu ślubowali uroczyście, że będą wspaniałymi uczniami, godnymi do naśladowania. 

  Trzymamy zatem za nich kciuki i życzymy powodzenia!!!

  Wszystkim gościom dziękujemy za przybycie, a wystepującym za wspaniałą prezentację. 
 • Straż miejska

  Wizyta przedstawicieli Straży Miejskiej w Pszczynie w klasach pierwszych.

  We wtorek zagościli w naszej szkole przedstawiciele Straży Miejskiej w Pszczynie. Opowiedzieli dzieciom z klas I o ich pracy, o roli pracowników Straży Miejskiej. Ponadto przypomnieli uczniom zasady prawidłowego poruszania się po drodze i przechodzenia przez ulicę. Uczniowie na zkończenie otrzymali znaczki odblaskowe, które zawiesili na swoich plecakach szkolnych. 
 • Matematyka na pomarańczy

  dniu 23 października klasa 2b uczestniczyła w zajęciach „Matematyka na pomarańczy”. Dzieci w twórczej atmosferze używając wykałaczek, goździków, zakrętek, gumek recepturek wykorzystując pomarańczę umieszczały na jej powierzchni różne figury geometryczne. Mimo, że niektóre pojęcia były im jeszcze obce nie przeszkadzało to w aktywnym wykonywaniu wszystkich czynności prowadzących do celu, jakim jest poszerzenie umiejętności i zdobywanie nowej wiedzy.

  Pani Iwonie Kasińskiej serdecznie dziękujemy za przeprowadzenie tych zajęć!
 • Jesienna wyprawa klasy II B

  We wtorek klasa II B wybrała się na wycieczkę do lasu w pobliskiej miejscowości Jankowice. Podczas jesiennego spaceru uczniowie mieli okazję obserwować świat roślin i zwierząt. Dzieci poznawały przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Obserwowały las, który kryje w sobie wiele ciekawych tajemnic. Poznały różnorodność szaty roślinnej lasu: drzewa iglaste, liściaste, krzewy, runo leśne i ściółkę. Słuchały odgłosów lasu, podziwiały zwierzęta zamieszkujące tamtejszą zagrodę żubrów, a do kącika przyrodniczego zbierały "skarby", które Jesień zostawiła w lesie.
  Dzieci nauczyły się prawidłowego zachowania w lesie, by nie ucierpiała leśna przyroda. Zrozumiały znaczenie lasu dla ludzi i zwierząt. Doświadczyły, że las to źródło świeżego powietrza, a także spędziły miło czas w otoczeniu pięknej, malowniczej przyrody leśnej. Wyprawa zakończyła się wspólnymi zabawami ruchowymi oraz drużynowym konkursem „wiedzy o lesie”.
  Po powrocie dzieci pięknie namalowały „Las w jesiennych barwach”. Wykonały również makiety lasu uwzględniając warstwową budowę lasu. Wykorzystały liście do wykonania ozdób, które można podziwiać na szkolnym korytarzu.

 • Copyright 2019 by SP 1 Pszczyna

  Wykonanie: Invidia.pl


  Informacja o wyprawce dla uczniów klas pierwszych:


  ---------------------------


  ----------------------------