Edyta, Kamil, Korneliusz

Śląska Szkoła Jakości

W październiku br. Szkoła Podstawowa nr 1 im. Książąt Pszczyńskich w Pszczynie otrzymała certyfikat Śląskiej Szkoły Jakości oraz statuetkę ze znakiem jakości Q.

Tytuł ten jest przyznawany tym szkołom, które spełniają nie tylko oczekiwania społeczności, w której funkcjonują, ale również wobec których stawiane są przez władze oświatowe wysokie wymagania.

Szkoła Podstawowa nr 1 w Pszczynie zgłosiła swój akces przystąpienia do programu „Śląska Szkoła Jakości" w zakresie obszarów: I- Koncepcja pracy szkoły, II -Zarządzanie i organizacja, III - Kształcenie oraz IV - Wychowanie i opieka. Zgodnie z Regulaminem Śląskiej Szkoły Jakości spełniliśmy warunki konieczne oraz dodatkowe, aby móc uczestniczyć w programie. Nasze zgłoszenie zostało rozpatrzone pozytywnie.

Przystępując do prac nad stworzeniem Księgi Jakości, podjęliśmy następujące działania:
a) zapoznanie Grona Pedagogicznego, Uczniów i Rodziców z regulaminem programu „
Śląska Szkoła Jakości" ( obowiązującego od dnia 02.11.2005r.),
b) prace zespołów nad stworzeniem odpowiednich systemów,
c) stworzenie i wdrożenie systemów wraz z odpowiednimi zasadami monitoringu, wyznaczenie
odpowiedzialnych za poszczególne działania oraz wskazanie terminów ich realizacji,
d) opracowanie działań i procedur podjętych przez naszą szkołę w celu zapewnienia jakości
w obszarach I, II, III i IV w oparciu o standardy ministerialne.

Musieliśmy zgodnie z regulaminem spełnić cztery warunki konieczne oraz osiem warunków dodatkowych. Dokonaliśmy wyboru koordynatorów. Zapoznaliśmy z celami i programem Nauczycieli, Uczniów i Rodziców. Przystąpiliśmy do tworzenia systemów, które usprawniły nasze działania w interesujących nas aspektach. Opracowaliśmy również narzędzia badawcze, zasady monitoringu, środki potrzebne do realizacji, wyznaczyliśmy odpowiedzialnych za poszczególne działania oraz terminy ich realizacji. Opracowaliśmy także działania wraz z procedurami w oparciu o standardy ministerialne podjęte przez Szkołę Podstawową nr 1 w celu zapewnienia jakości w obszarach I, II, III oraz IV. Efektem końcowym naszej pracy jest Księga Jakości Szkoły Podstawowej nr 1 im. Książąt Pszczyńskich w Pszczynie przedłożona w Kuratorium oraz przyznany certyfikat i statuetka Śląskiej Szkoły Jakości. To zaszczytne miano nasza szkoła zawdzięcza stałemu doskonaleniu jakości kształcenia. Certyfikat jest dla całej społeczności szkolnej dużym wyróżnieniem.