2 kwietnia – „Światowy Dzień Świadomości Autyzmu” – konkurs

Autyzm to odmienny od typowego sposób rozwoju człowieka, objawiający się różnicami w sposobie komunikacji, nawiązywania relacji, wyrażania emocji, uczenia się oraz różnorodnym schematem zachowań.

Autyzm towarzyszy osobie przez całe życie, jednak dzięki odpowiedniej opiece i właściwie dobranej terapii można w znaczącym stopniu poprawić jej funkcjonowanie.

Osoby z autyzmem są wrażliwe na zmiany w swoim otoczeniu – przewidywalność daje im poczucie bezpieczeństwa, a wszystko co nowe budzi lęk, niepewność, wyprowadza z równowagi.

Autyzm daje zmysłom błędne wskazówki, osoby te inaczej odbierają światło, obraz, dźwięki, odmiennie odczuwają dotyk, zapach, smak, ból. Czasem kropla deszczu potrafi wywołać panikę, a zwykły podmuch wiatru … ból fizyczny.

 

W związku ze zbliżającym się Światowym Dniem Świadomości Autyzmu, zachęcamy uczniów naszej szkoły do wzięcia udziału w konkursie „Autyzm – wystarczy zrozumieć”.

Autyzm to zaburzenie, które rozwija się we wczesnym dzieciństwie i trwa całe życie.
Osoby te mają trudności z komunikowaniem się, z nawiązywaniem relacji z rówieśnikami, mają także wyjątkowe zdolności, zainteresowania i upodobania.

Celem konkursu jest przybliżenie zagadnienia autyzmu oraz uwrażliwienie uczniów na problemy osób borykających się z autyzmem oraz ich integracją w środowisku. Miesiącem szczególnie poświęconym tej tematyce jest kwiecień, a kolorem niebieski.
Dlaczego kolor niebieski? Kolor ten stał się charakterystyczny dla dzieci autystycznych, gdyż symbolizuje niewinność i nadzieję.

W geście solidarności zachęcamy uczniów naszej szkoły do ubrania się na niebiesko i wykonania  fotografii. Można wykorzystywać gadżety (np. balony, niebieskie lampki, itp.)

Zdjęcia proszę przesyłać w aplikacji Teams do p. Edyty Skotnicy, p. Marii Zuber, p. Agnieszki Paździor, p. Mateusza Wiktorczyka do dnia 31.03. 2021 do godz. 10.00