Dawna wieś w pigułce

Klasy trzecie 28.09. były na wycieczce w „Chlebowej chacie” w Górkach Wielkich. Dzieci zapoznały się z życiem na dawnej wsi. Poznały stare sprzęty i maszyny rolnicze, mogły nimi „popracować”. Dowiedziały się jak zrobić masło, ser, chleb i pozyskać miód. Nawet miały okazję same to zrobić. Wielką frajdę miały podczas oddzielania śmietany z mleka, a następnie wyrabianie w maselnicy masła. Uczestniczyły też w wyrobie sera. Miały okazję napić się maślanki i serwatki. Mogły też spróbować zmielić mąkę w żarnach, co nie jest łatwym zajęciem. Dowiedziały się jak ciężka jest praca pszczół. Największą jednak atrakcją było samodzielne zrobienie podpłomyków, a po upieczeniu w piecu chlebowym zjedzenie ich wraz z wcześniej wykonanym własnoręcznie masłem i serem, popijając kawą zbożową z mlekiem. Jednak najbardziej smakowały polane pysznym miodem.  Mamy nadzieję, że oprócz niezapomnianych wrażeń dzieci wyniosły z wycieczki również szacunek do chleba i ludzkiej pracy.