Wycieczka w ramach programu „Poznaj Polskę”

 

 

 

 

W dniach 2-3 grudnia, uczniowie kl.7b i 7c spędzili wspólny czas na dwudniowej wycieczce w Górach Świętokrzyskich w ramach programu MEiN Poznaj Polskę.

Wycieczkę rozpoczęliśmy o godzinie 7.00. Pierwszym punktem było zwiedzanie Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie, gdzie obejrzeliśmy mieszkanie doktora Feliksa, mieszczące się w zabytkowej kamienicy, wnętrza z umeblowaniem z XVIII/XIX w oraz zespół rokokowych kurdybanów i zbiór pamiątek związanych z gastronomią.

 Z Jędrzejowa udaliśmy się do Chęcin, gdzie zwiedziliśmy Zamek Królewski, zobaczyliśmy galerię w drewnianych gankach, studnię, tarcze heraldyczne, skarbiec oraz wieżę więzienną.

 Następnie pojechaliśmy do Kielc, gdzie w czasie spaceru zobaczyliśmy Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, Bazylikę Katedralną Wniebowzięcia NMP, Pałac Biskupów Krakowskich, pomnik Dzika, od którego kłów miasto wzięło swoją nazwę.

 Z Kielc wyruszyliśmy do Ciekot, gdzie obejrzeliśmy Dworek Żeromskich, a stamtąd do Świętej Katarzyny, na nocleg w Ośrodku Wypoczynkowym ‘Jodełka’.

 Drugi dzień wycieczki rozpoczęliśmy od spaceru do pobliskiej Kapliczki Żeromskiego oraz do Kapliczki i źródła Św. Franciszka, a w drodze powrotnej zobaczyliśmy Pomnik Pamięci Polaków Pomordowanych w czerwcu 1943 r. oraz miejsce pamięci im poświęcone.

 Kolejnym punktem był spacer na Łysą Górę, by zwiedzić pobenedyktyński zespół klasztorny oraz zobaczyć przedchrześcijański wał kultowy, jak również widok
z platformy widokowej na Gołoborza.

 Po zejściu z Łysej Góry udaliśmy się do Oblęgorka, gdzie zwiedziliśmy pałacyk Henryka Sienkiewicza, zobaczyliśmy pomieszczenia użytkowe wyposażone
w oryginalne meble, jak również multimedialną wystawę biograficzno-literacką, poświęconą obchodom jubileuszu 25-lecia pracy literackiej pisarza, jego licznym podróżom oraz Nagrodzie Nobla. Na koniec przespacerowaliśmy się po zabytkowym parku i alei lipowej. Z Oblęgorka udaliśmy się w podróż powrotną do Pszczyny.

Aleksandra Niemiec i  Katarzyna Janusz