„Mali WIELCY” – Albert Einstein

W środę 20 marca 2024r. uczniowie klasy 3A podczas kolejnego spotkania w Miejsko-Powiatowej Bibliotece w Pszczynie z cyklu „Mali – WIELCY” poznali życiorys jednego z największych fizyków – teoretyków Alberta Einsteina.  Albert Einstein to laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki za 1921r. w uznaniu za „wkład do fizyki teoretycznej, zwłaszcza opis praw efektu fotoelektrycznego”.  Na zajęciach dzieci miały okazję trochę poeksperymentować. Udowadniały, że kubek nigdy nie jest pusty, bo znajduje się w nim powietrze. Potrafiły sprawdzić, które przedmioty toną, a które unoszą się po powierzchni wody i dlaczego tak się dzieje. Za pomocą płynu do naczyń, wody i pieprzu ilustrowały jak działa detergent na bakterie. W kolejnej części zajęć przyszedł czas na „fizykę balonową”. Uczniowie sprawdzali, jakie dźwięki wydaje balon po wrzuceniu do niego monety, robili szaszłyki z balonów oraz sprawdzali, czy cytryna może przebić balon. Na koniec dowiedziały się, jak działa Łoże Fakira. Największą przyjemnością było chodzenie po balonach!