Ogólnopolski Konkurs Nauk Przyrodniczych „Świetlik”

Ogólnopolski Konkurs Nauk Przyrodniczych „Świetlik” – edycja 2024 – za nami. W prestiżowej imprezie organizowanej przez Fundację „Akademia IBSE”, pod patronatem Katedry Fizyki i Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Przedmiotów Przyrodniczych wzięło udział kilkunastu uczniów z naszej szkoły na wszystkich etapach edukacyjnych.

Start w konkursie wiązał się z wielomiesięcznymi przygotowaniami – godzinami spędzonymi dodatkowo w szkole, na zajęciach Szkolnego Koła Miłośników Przyrody, podczas przeprowadzania doświadczeń i uczenia się nowych zagadnień z zakresu biologii, matematyki, geografii, chemii i fizyki, a także rozwiązywaniem zadań testowych z lat ubiegłych. Do tego trzeba było dodać wielką samodyscyplinę podczas samodzielnej nauki w domu. Osiągnięcie wysokich progów punktowych dostępne było tylko dla najlepszych. Tutaj nie było miejsca na przypadek. Potwierdzeniem tego było uzyskanie tytułu laureata przez Adama Skwarka, obecnie ucznia klasy piątej, po raz drugi z rzędu. Niestety, ze względu na chorobę, w obecnej XVII edycji Konkursu, nie wzięli udziału świetnie przygotowani uczniowie – ubiegłoroczni laureaci. Doskonale spisali się też uczniowie z Ukrainy – Kirył Roichuk okazał się nie tylko najlepszym czwartoklasistą startującym po raz pierwszy w konkursie, ale także niemal laureatem, uzyskując 102 pkt. przy 108 pkt. dających prawo do tego zaszczytnego tytułu.

Tak doskonałe wyniki naszej placówki pozwalają pretendować nie tylko do miana szkoły „przyjaznej przyrodzie”, ale także szkoły „przyjaciół nauki” – uczącej przez doświadczenie i zabawę, promującej młode talenty, wychowującej i kształcącej młodzież przyjazną środowisku i drugiemu człowiekowi.