„Czytam z klasą. Lekturki spod chmurki”-podsumowanie

Klasa 2b zakończyła pracę z międzynarodowym projekcie edukacyjnym „Czytam z klasą. Lekturki spod chmurki” tegoroczne hasło to „Na tropach dobroczynności”. Realizowaliśmy go w trzech modułach:
„Bądź dobry dla ludzi”
„Bądź dobry dla zwierząt”
„Bądź dobry dla roślin”

W ramach modułu I omówiliśmy lekturę „Dziewczynka z parku”, uzupełniliśmy zeszyty lektur, wzięliśmy udział w tygodniu życzliwości, w akcji „Czekolada z sercem”, zorganizowaliśmy akcję „Klasowy anioł”, wykonane kartki z życzeniami oraz plakat mówiący o tym jak być życzliwym i przyjacielskim.

 

W module II opracowaliśmy lekturę „Cukierku, ty łobuzie”, wykonaliśmy „pizzę” lekturową. Podczas akcji „Głośno czytam dzieciom” p. Bibliotekarka zapoznała nas z książkami „Misia i jej mali pacjenci” oraz D. Marshal„ O fuj, ohyda”, w której były zamieszczone nieznane nam wcześniej ciekawostki o zwierzętach. Mieliśmy też okazję zostać poetami i każdy napisał rymowankę o swoim zwierzątku lub o zwierzątku jakie chciałby mieć. Spotkaliśmy się z p. Weterynarz, która opowiedziała nam o opiece nad zwierzętami i opowiedziała o swojej pracy. Zaangażowaliśmy się w zbiórkę żywności, koców i zabawek dla schroniska dla zwierząt. Przez okres zimowy dokarmialiśmy ptaki w szkolnym „Zielonym zakątku”. Dodatkowo przeczytaliśmy i omówiliśmy lekturę „Zaczarowana zagroda”, wykonaliśmy albumy o Antarktydzie.

 

Moduł III – zapoznaliśmy się z książką „Drzewa”, w której było wiele ciekawostek z ich życia. Wykonaliśmy wspólny plakat „Drzewo Życia’, rozmawialiśmy o znaczeniu drzew i roślin w życiu Ziemi. Z okazji Dnia Ziemi wykonaliśmy plakat ekologiczny. Wzięliśmy udział w konkursie „Zielony zakątek kwitnie” gdzie dzieci przedstawiały swoje wyobrażenia o kwiatach mających rosnąć w szkolnym ogrodzie. Poznawaliśmy rożne ciekawostki o roślinach korzystając z zasobów szkolnej biblioteki. Wykonaliśmy album o życiu na łące. Przede wszystkim mogliśmy samodzielnie zasadzić rośliny na klasowej grządce w szkolnym „Zielonym zakątku”, dbać o nie i patrzeć jak rosną.

 

 

Udział dzieci w tym projekcie, ale też w comiesięcznych spotkaniach w Miejsko-Powiatowej Bibliotece oraz licznym udziale w Ogólnopolskim Konkursie „Wielka Liga Czytelników” znacznie podniosło czytelnictwo w klasie. Klasa 2b w całej szkole przeczytała najwięcej książek, a jeden z uczniów przeczytał ich ponad 100.