Wizyta Gości z Wałbrzycha

W minionych dniach mieliśmy przyjemność gościć grupę 20. dzieci wraz
z nauczycielkami: Panią Angeliką Niedzielą, Alicją Dziachan oraz dyrektorem Pawłem Łuczyńskim z zaprzyjaźnionej szkoły z Wałbrzycha. Była to niezwykle udana i inspirująca wizyta, pełna wymiany wiedzy, przyjaźni i pozytywnych doświadczeń.
Wspólną przygodę rozpoczęliśmy 18 maja w naszej szkole, gdzie klasa 5a wraz
z wychowawcą Panią Karoliną Janik serdecznie powitała gości. Odbyliśmy wycieczkę po naszej szkole, prezentując dzieciom różne sale lekcyjne, bibliotekę, salę sportową i inne miejsca, gdzie odbywają się różnorodne zajęcia edukacyjne i pozalekcyjne. Byliśmy świadkami zainteresowania naszymi udogodnieniami oraz infrastrukturą.
Po wspólnym posiłku udaliśmy się do Muzeum Zamkowego w Pszczynie na lekcję muzealną pt: „Na dworze Hochbergów”. Zajęcia edukacyjne były realizowane na eskpozycji wnętrz pierwszego i drugiego piętra zamku. Podczas lekcji mieliśmy okazję do uczestnictwa w wielu aktywnościach. Przewodnik zadawał nam pytania dotyczące historii zamku i naszej wiedzy na ten temat. Było to doskonałe ćwiczenie, które angażowało nasze umysły i pobudzało naszą ciekawość. Była to niezapomniana przygoda, która ożywiła historię przed naszymi oczami.
Mimo chłodu i deszczu kontynuowaliśmy naszą przygodę i zgodnie z planem przeszliśmy na dworzec kolejowy, skąd udaliśmy się do Ogrodów Kapias
w Goczałkowicach. Czekał na nas ogród botaniczny ze ścieżkami, wzdłuż których rosną kwiaty, z labiryntem, strefami tematycznymi,  stawem oraz wieloma zacisznymi miejscami. Każdy uczestnik mógł wybrać dla siebie najbardziej odpowiednie miejsce, zaczerpnąć oddechu po intensywnym dniu i nabrać sił na kolejne.
Następnego dnia, po samodzielnie przygotowanym przez uczniów zdrowego
i pożywnego śniadania, udaliśmy się na umówioną wizytę do Urzędu Miasta, gdzie przywitał nas Burmistrz – Pan Dariusz Skrobol z Wiceburmistrz – Panią Magdaleną Czarnecką. Dzieci miały okazję bliższego poznania pracy i funkcjonowania lokalnego samorządu. Odwiedziliśmy salę Piotra Skargi, biura pracowników, salę Urzędu Stanu Cywilnego. Mieliśmy okazję do rozwijania naszych umiejętności publicznego wystąpienia, debaty i współpracy.
Po krótkiej lekcji edukacji obywatelskiej przyszedł czas na rozluźnienie. Całą grupą odwiedziliśmy Ośrodek Wodny należący do 4 Wodnej Drużyny Harcerskiej
w Wiśle – Wielkiej. Na miejscu czekały na nas liczne atrakcje: wspólny rejs, korzystanie ze sprzętu wodnego (rowerki, kajaki), zabawy sportowe, ognisko. A dla spragnionych odpoczynku: drzemka w hamaku. Ten czas pozwolił naszym dzieciom na integrację
i zacienienie więzi, wymianę doświadczeń, rozmowy.
Po powrocie do szkoły i krótkim odpoczynku w swoich salach, zabrałyśmy grupę do Parku Pszczyńskiego w celu przeprowadzenia gry terenowej. Wspólną zabawę rozpoczęliśmy w Skansenie, po którym oprowadziła nas pani przewodnik, opowiadając o historii poszczególnych miejsc. Nasza przygoda rozpoczęła się od podziału na drużyny, które miały za zadanie wspólnie odwiedzać zaznaczone miejsca: Stajnie Książęce, Zamek, Bramę Wybrańców, ławeczkę księżnej, Herbaciarnię, Eiskeller, groby Hochbergów i rozwiązywać zadania w celu zdobycia punktów. Każda drużyna otrzymała wskazówki oraz zestaw zadań do wykonania. Ostatnim punktem wyprawy była Zagroda Żubrów, którą wspólnie zwiedziliśmy. Gra terenowa nie tylko dostarczyła nam wiele radości i emocji, ale także pozwoliła nam lepiej poznać Pszczynę i jej piękno. Na zakończenie gry odbyło się podsumowanie i ogłoszenie wyników. Choć tylko jedna drużyna mogła zdobyć pierwsze miejsce, wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni za swoje zaangażowanie, wysiłek i dobrą zabawę.
Na zakończenie intensywnego dnia nasi goście udali się na Rynek na widowisko muzyczne „Pszczyna na filmowym tle” oraz iluminacje rynku i ogrodów na nim prezentowanych.
Ostatni dzień pobytu był dla wszystkich długo wyczekiwany i wymagał odpowiednich przygotowań. W Szkole Podstawowej nr 1 w związku z obchodami Roku Księżnej Daisy gościliśmy dziedzica Zamku Pszczyńskiego księcia Petera Grafa von Hochberga w małżonką Anną, hrabiego Clemensa z żoną Irisą oraz władze naszego miasta. Po przybyciu gości do naszej szkoły zostało wykonane wspólne zdjęcie pamiątkowe. Spotkanie rozpoczęło się od uroczystego powitania księcia przez dyrektora szkoły Pana Witolda Wiktorczyka oraz uczniów, nauczycieli i rodziców zgromadzonych w auli. Książę wygłosił inspirujące przemówienie, podkreślając najważniejsze wartości w życiu: dobro i edukacja. Byliśmy zaszczyceni, że mogliśmy gościć tak wyjątkową osobistość i być częścią historycznego wydarzenia.
Po krótkim spotkaniu na wysokim poziomie całą grupą udaliśmy się do Ośrodka Sportów Wodnych w Łące, skąd rozpoczęliśmy X Marsz Nordic Walking wokół Zbiornika Łąckiego. Trasa marszu wiodła przez koronę zapory, Porębę, Brzeźce oraz Wisłę Wielką, ponownie do Ośrodka Sportów Wodnych i wyniosła około 11 km. Tradycyjnie marsz poprowadzili instruktorzy nordic walking, którzy przed startem przeprowadzili krótką rozgrzewkę i pokaz najważniejszych technik chodu z kijami. Mimo chwil słabości i momentów ogromnego zmęczenia, wszystkie nasze dzieci ukończyły marsz, otrzymały medal, i z uśmiechem, i pełni satysfakcji wrócili do domu.
W związku z odbywającymi się w Pszczynie Dniami Diasy i wystawą ogrodów pokazowych, ostatnim punktem programu był spacer na pszczyński Rynek.
Późnym popołudniem nasi przyjaciele wrócili do Wałbrzycha. Nie zabrakło ciepłych słów podziękowań, uścisków i wzruszeń. Przez ostatnie dni mieliśmy okazję poznać ich niezwykłe talenty, pasje i energię. Byli częścią naszej szkolnej rodziny
i przynieśli wiele radości i inspiracji do naszego codziennego życia szkolnego. Dziękujemy za wszystkie wspólne chwile i doświadczenia, które razem dzieliliśmy.

Pszczyna odkryta, czas na Wałbrzych!