Agata, Ambroży, Marcin

Flying words

Projekt "Flying words" to działanie w ramach programu Erasmus+ w Szkole Podstawowej nr 1 im.Książąt Pszczyńskich w Pszczynie. Po pierwszym listopadowym szkoleniu w Hiszpanii, odbyło się kolejne, w bułgarskiej szkole w miejscowości Berkovista. Na to spotkanie każda ze szkół przygotowała prezentację na temat pierwszego etapu wykonania cyforwej książki. W naszej szkole udział w jej tworzeniu brały dwie klasy siódme oraz jedna szósta wraz ze swoimi wychowawcami.

Celem projektu jest stworzenie cyfrowej książki  w każdym kraju partnerskim, która ma ten sam początek, ale różny ciąg dalszy- ma przekazać uniwersalne wartości  i promować międzykulturowość oraz rozwój kompetencji cyfrowych , artystycznych i językowych.

Podczas pobytu w szkole w Bułgarii nauczycielki poznały jak funkcjonuje tamtejsza szkoła, oraz podsumowały dotychczasowe osiągnięcia naszych uczniów na tym etapie projektu.   Wzięły również udział w szkoleniu, przedstawiającym kolejny etap tzw. "Microtelling"- tworzenia cyfrowej opowieści. Poza pracą nad kolejnymi zadaniami nauczycielki miały także okazję zapoznać się z tradycjami bułgarskimi, pozwiedzać okolicę oraz doświadczyć kultury tamtejszego regionu.

Wraz z pozostałymi uczestnikami zapoznały się z kolejnymi zadaniami. Tym razem uczniów  czeka napisanie historyjki. Podsumowanie kolejnego etapu bedzie miało miejsce w Pszczynie, w październiku 2019 roku, gdzie będziemy gościć przedstawicieli szkół biorących udział w projekcie.

W projekcie polskiej szkoły  w roku szkolnym 2019/2020 udział biorą 3 klasy- dwie ósme i jedna trzecia, które realizują zadania przekazywane przez ich przeszkolonych wychowawców w ramach metody „Microtales”- tworzenie historii na podstawie słów kluczy i dodatkowych elementów wspólnych dla każdego kraju.

Wizyta dziewięciu nauczycieli z krajów partnerskich w Pszczynie trwała 6 dni. Podczas niej wychowawcy klas realizujących projekt zostali przeszkoleni do kolejnego etapu tworzenia historii i końcowej opowieści. Nauczyciele szkoły przygotowali również szkolenie: ICT w SP1. Świetną znajomością jednego z programów mogli wykazać się uczniowie klasy ósmej, którzy przygotowali zadania w języku angielskim dla gości.

Dla obcokrajowców była to również okazja do poznania Pszczyny i jej okolic.